25 Ekim 2020 Pazar

şeker

BAYRAM GELMİŞ NEYİME…

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Mübarek ayın sonlarına doğru yaklaştık; her bayram arifesinde olduğu gibi bir telaş başladı.

İnsanımız yüzyıllardır fakiri zengini iki dini bayramımızı şanına, kutsiyetine yakışır şekilde kutlamak ister. Bu telaşların içinde en önemlisi çoluğunu, çocuğunu sevindirmektir ve bu nedenle özellikle iftar sonrası mağazalar dolar taşar(dı). Burada dili geçmiş zaman kipi kullandım, çünki bu dediğim eskidendi.

Şimdi eski bayramlar nerdeee diye başlayan geyik muhabbetine girecek değilim ama özellikle bu yıl hiçbir şeyin tadı yok. Esnaf zorda, işçi zorda, memur zorda, köylüyü, çiftçiyi hiç sormayın…

Bugün gazetemizde okuyacaksınız; geçen yıl ihalesi yapılan bir okul inşaatı başlamadan durduruldu. Hatta yapılan ihale iptal olmuş, sebep tasarruf tedbirleri!..

Nemenem tasarruf tedbiri ise daha birkaç ay önce seçim sürecince kamunun milyonları propagandaya harcandı, tasarruf masarruf yok; ama şimdi eğitim için bile tasarruf. Yahudinin kadı efendiye “adaletini seveyim kadı efendi” dediği gibi tasarrufunuzu seveyim sizin.

Tabi seçim boyunca kare kare fotoğraf verilen yatırımcı böyüük iş adamlarından ve yatırımlarından da ses yok. Neredeyse organize sanayi bölgesi arsasının kat be kat üzerinde talep vardı… Adamlar hiç oldu. Hepsi tasarruf tedbirleri kapsamında uçtu hayal bile değil sadece seraptı anlatılan yatırımlar.

İşyerimde konuşurlarken duydum, vatandaş şeker almaya korkuyor fiyatlar asgari ücretlinin iki yevmiyesi nerede ise. Altmış beş bin nüfusa sahip ilçemizde birkaç yüz tuzu kurunun sağa sola tatile gitmesi dışında bir hareket yok. Şu ara en çok kartlar çalışıyor ve bunun ceremesi bir yıl açığı kapatmak için tırmalamak olur.

Ama olsun İstanbul var, İstanbul’un seçimi var gerisinin ne önemi var, hükümetin ve Ankara’nın tüm mesaisi İstanbul. İnşallah İstanbul’u AKP alınca ekonomi düze çıkacak, maaşlar artacak, elektrik ve doğalgaz en az beş yıl önceki fiyatlara gerileyecek, mazot 1,5 lira olacak, köylünün gübre ve yemi çuvalı 20 liraya düşecek.

Valla sevgili hemşerilerim siz bilirsiniz, bana her gün bayram…

Bu arada Türkiye Şampiyonu kızımız Havva Nur Çoban’ın İtalya’da yapılacak şampiyonaya katılamayacağı haberini aldım. Seçmelere gidecek kafilede olan Havva Nur’un yerine zannederim tasarruf tedbirleri nedeniyle dayısı kuvvetli birisi gidecek. Seydişehirliler olarak konunun takipçisi olacağımızı ve şehri idare ettiklerini zannedenlerin de bir zahmet bu konuyla alakadar olmalarını hassaten bekliyoruz.

Vesselam.


29 Mayıs 2019 Çarşamba 14:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

MÜSİAD’dan Seydişehir’in Sesi’ne ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Seydişehir Temsilciliği yöneticileri gazetemize nezaket

Ak Parti’den gazetemize ziyaret

Ak Parti Seydişehir İlçe Yöneticileri 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetemizi ziyaret etti.

Atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor

Seydişehir Belediyesi, ilçedeki kaynakların verimli kullanılması ve israfın önlenmesine yönelik başlatmış

Battâl Gâzî ve Seydişehir

Tarihî kaynaklar, Türklerin gönlünde taht kuran ve gece sohbetlerinde kahramanlıklarını dinlediği Battâl

Cildiye doktoru göreve başladı

Seydişehir Devlet Hastanesi’ne yeni cildiye uzmanı atandı. Bir süredir boş bulunan cildiye polikiliniği,

Seydişehir Belediyesi'nin bütçesi 77 milyon oldu

Seydişehir Belediyesi'nin 2021 yılı bütçesi 77 milyon lira olarak oy birliği ile kabul edildi.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA