ribo

16 Haziran 2019 Pazar

şeker

BAYRAM GELMİŞ NEYİME…

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Mübarek ayın sonlarına doğru yaklaştık; her bayram arifesinde olduğu gibi bir telaş başladı.

İnsanımız yüzyıllardır fakiri zengini iki dini bayramımızı şanına, kutsiyetine yakışır şekilde kutlamak ister. Bu telaşların içinde en önemlisi çoluğunu, çocuğunu sevindirmektir ve bu nedenle özellikle iftar sonrası mağazalar dolar taşar(dı). Burada dili geçmiş zaman kipi kullandım, çünki bu dediğim eskidendi.

Şimdi eski bayramlar nerdeee diye başlayan geyik muhabbetine girecek değilim ama özellikle bu yıl hiçbir şeyin tadı yok. Esnaf zorda, işçi zorda, memur zorda, köylüyü, çiftçiyi hiç sormayın…

Bugün gazetemizde okuyacaksınız; geçen yıl ihalesi yapılan bir okul inşaatı başlamadan durduruldu. Hatta yapılan ihale iptal olmuş, sebep tasarruf tedbirleri!..

Nemenem tasarruf tedbiri ise daha birkaç ay önce seçim sürecince kamunun milyonları propagandaya harcandı, tasarruf masarruf yok; ama şimdi eğitim için bile tasarruf. Yahudinin kadı efendiye “adaletini seveyim kadı efendi” dediği gibi tasarrufunuzu seveyim sizin.

Tabi seçim boyunca kare kare fotoğraf verilen yatırımcı böyüük iş adamlarından ve yatırımlarından da ses yok. Neredeyse organize sanayi bölgesi arsasının kat be kat üzerinde talep vardı… Adamlar hiç oldu. Hepsi tasarruf tedbirleri kapsamında uçtu hayal bile değil sadece seraptı anlatılan yatırımlar.

İşyerimde konuşurlarken duydum, vatandaş şeker almaya korkuyor fiyatlar asgari ücretlinin iki yevmiyesi nerede ise. Altmış beş bin nüfusa sahip ilçemizde birkaç yüz tuzu kurunun sağa sola tatile gitmesi dışında bir hareket yok. Şu ara en çok kartlar çalışıyor ve bunun ceremesi bir yıl açığı kapatmak için tırmalamak olur.

Ama olsun İstanbul var, İstanbul’un seçimi var gerisinin ne önemi var, hükümetin ve Ankara’nın tüm mesaisi İstanbul. İnşallah İstanbul’u AKP alınca ekonomi düze çıkacak, maaşlar artacak, elektrik ve doğalgaz en az beş yıl önceki fiyatlara gerileyecek, mazot 1,5 lira olacak, köylünün gübre ve yemi çuvalı 20 liraya düşecek.

Valla sevgili hemşerilerim siz bilirsiniz, bana her gün bayram…

Bu arada Türkiye Şampiyonu kızımız Havva Nur Çoban’ın İtalya’da yapılacak şampiyonaya katılamayacağı haberini aldım. Seçmelere gidecek kafilede olan Havva Nur’un yerine zannederim tasarruf tedbirleri nedeniyle dayısı kuvvetli birisi gidecek. Seydişehirliler olarak konunun takipçisi olacağımızı ve şehri idare ettiklerini zannedenlerin de bir zahmet bu konuyla alakadar olmalarını hassaten bekliyoruz.

Vesselam.


29 Mayıs 2019 Çarşamba 14:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehirliler İstanbul'da buluştu

Seydişehir Yeniceköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından İstanbul'da organize edilen programda

KOSKİ'den dolandırıcılara karşı uyarı!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya’da yaşanan bazı münferit sayaç hırsızlığı

Vehbi Ünal toprağa verildi

Dün vefat eden Öğretim Üyesi Prof.Dr. Avukat Kürşat Ünal’ın babası, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin

Yağıştan zarar gören tarım işçilerine yardım

Seydişehir’e bağlı Aşağıkaraören mahallesinde aniden başlayan sağanak yağış ve dolu nedeniyle

Sağanak ve dolu etkili oldu

Seydişehir’de etkili olan sağanak ve dolu tarım arazilerine zarar verdi, hayatı olumsuz etkiledi.

Konya Şeker’de bayramlaşma programı yapıldı

Anadolu Birlik Holding’in geleneksel hale getirdiği bayramlaşma programı, bayram sonrasının ilk mesai gününde

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA