31 Mayıs 2020 Pazar

şeker

BAYRAM GELMİŞ NEYİME…

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Mübarek ayın sonlarına doğru yaklaştık; her bayram arifesinde olduğu gibi bir telaş başladı.

İnsanımız yüzyıllardır fakiri zengini iki dini bayramımızı şanına, kutsiyetine yakışır şekilde kutlamak ister. Bu telaşların içinde en önemlisi çoluğunu, çocuğunu sevindirmektir ve bu nedenle özellikle iftar sonrası mağazalar dolar taşar(dı). Burada dili geçmiş zaman kipi kullandım, çünki bu dediğim eskidendi.

Şimdi eski bayramlar nerdeee diye başlayan geyik muhabbetine girecek değilim ama özellikle bu yıl hiçbir şeyin tadı yok. Esnaf zorda, işçi zorda, memur zorda, köylüyü, çiftçiyi hiç sormayın…

Bugün gazetemizde okuyacaksınız; geçen yıl ihalesi yapılan bir okul inşaatı başlamadan durduruldu. Hatta yapılan ihale iptal olmuş, sebep tasarruf tedbirleri!..

Nemenem tasarruf tedbiri ise daha birkaç ay önce seçim sürecince kamunun milyonları propagandaya harcandı, tasarruf masarruf yok; ama şimdi eğitim için bile tasarruf. Yahudinin kadı efendiye “adaletini seveyim kadı efendi” dediği gibi tasarrufunuzu seveyim sizin.

Tabi seçim boyunca kare kare fotoğraf verilen yatırımcı böyüük iş adamlarından ve yatırımlarından da ses yok. Neredeyse organize sanayi bölgesi arsasının kat be kat üzerinde talep vardı… Adamlar hiç oldu. Hepsi tasarruf tedbirleri kapsamında uçtu hayal bile değil sadece seraptı anlatılan yatırımlar.

İşyerimde konuşurlarken duydum, vatandaş şeker almaya korkuyor fiyatlar asgari ücretlinin iki yevmiyesi nerede ise. Altmış beş bin nüfusa sahip ilçemizde birkaç yüz tuzu kurunun sağa sola tatile gitmesi dışında bir hareket yok. Şu ara en çok kartlar çalışıyor ve bunun ceremesi bir yıl açığı kapatmak için tırmalamak olur.

Ama olsun İstanbul var, İstanbul’un seçimi var gerisinin ne önemi var, hükümetin ve Ankara’nın tüm mesaisi İstanbul. İnşallah İstanbul’u AKP alınca ekonomi düze çıkacak, maaşlar artacak, elektrik ve doğalgaz en az beş yıl önceki fiyatlara gerileyecek, mazot 1,5 lira olacak, köylünün gübre ve yemi çuvalı 20 liraya düşecek.

Valla sevgili hemşerilerim siz bilirsiniz, bana her gün bayram…

Bu arada Türkiye Şampiyonu kızımız Havva Nur Çoban’ın İtalya’da yapılacak şampiyonaya katılamayacağı haberini aldım. Seçmelere gidecek kafilede olan Havva Nur’un yerine zannederim tasarruf tedbirleri nedeniyle dayısı kuvvetli birisi gidecek. Seydişehirliler olarak konunun takipçisi olacağımızı ve şehri idare ettiklerini zannedenlerin de bir zahmet bu konuyla alakadar olmalarını hassaten bekliyoruz.

Vesselam.


29 Mayıs 2019 Çarşamba 14:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilk cuma namazı kılındı

Seydişehir’de koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart'tan bu yana toplu ibadete kapalı olan camilerde

Maske takmayanlara tutanak tanzim edildi

Seydişehir'de Kovid-19 tedbirlerine uymayan kişilere tutanak tanzim edildi.

Yeni kredi destek paketi açıklanacak

Vatandaşların birçok alandaki ihtiyaçları için finansman sağlayacak kredi paketleri hazırlandı.

Müftülükten namaz açıklaması

Seydişehir İlçe Müftülüğü’nden Cuma ve vakit namazları ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada namaz

Tutal, ‘Panik yok tedbir var’

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Değirmenci Mahallesi’nde aynı aileden 3 kişide görülen koronavirüs

Biz bayramları hoşgörüyle bezer, huzur iklimi ile taçlandırırız

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Biz dini bayramlarımızı, sıradan bir kutlamanın dar kalıplarına

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA