ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

3 Mayıs 1944 tarihinin anıldığı gün. Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen H.Nihal ATSIZ, Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşması esnasında yaşanan, üniversite gençliği ve Türk Milliyetçilerinin büyük yürüyüş ve olayları anmak amacıyla ilk defa 1945 yılında Tophane Askeri Hapishanesi’nde Nihal ATSIZ ve diğer Türkçü-Turancı aydınlar tarafından kutlanan günümüzde Ülkü Ocakları ve Türk Milliyetçisi kuruluşlar tarafından sürdürülen anma günü.

Bu meyanda her yıl olduğu gibi Seydişehir Ülkü Ocakları, Taraşçı Mahallesi Demiralanı Mevkii’nde anma etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğin hazırlığını Seydişehir Ülkü Ocakları Taraşçı Temsilcileri gelen misafirlerin rahatı açısından günler evvelinden yaptı.

Muhteşem bir görselliğe sahip olan mekandan Seydişehir’i seyretmek oldukça hoştu. Demir alanına yapılan bu mesire alanında olması gereken her şey düşünülmüş. Başta su ve tuvalet olmak üzere ki, engelli tuvaleti bile düşünülmüş; ayrıca küçük güzel bir mescit yapılmış. Tüm bunlar için ÇELİK Ailesine şükranlarımızı sunuyoruz.

Hazırlıkların her anında içindeydim. Pazar gecesi yağan müthiş yağmura rağmen gündüzü güneş rahatlattı. Bu kadar hazırlık sonunda hava muhalefetinden anma törenini iptal etmek pek istediğimiz bir şey değildi. Sabah saatlerinden itibaren misafirler gelmeye başladılar. Üniversite, MYO ve Ortaöğretim öğrencileri ve halkımız yoğun ilgi gösterdiler.

Bu yıl anma günü için yaptığımız çağrıya cevap veren Ozanımız Kaya KUZUCU büyük ilgi ile karşılandı. Kaya Hoca’nın gelişini son ana kadar söylememiştik. Sohbet ve müzikleri ile bizi oradan oraya tüm Turan coğrafyasını tabiri caizse gezdirdi. Turan coğrafyasının her karışını en iyi bilenlerdendir Kaya Kuzucu. Milyon nüfuslu Türk ülkelerinden, birkaç yüz nüfuslu topluluklara kadar Turan’ı gezdik.

Yemek ve konser sonrasında program bitti, misafirler döndü. Biz kurduğumuz otağda, kalan arkadaşlarımızla Kaya Kuzucu Hoca ile sohbete dalmışız. Akşam saatlerinde Hoca’yı yolcu ettik.

Bu güzel gün ve verdikleri emek için Ülkü Ocakları Seydişehir İlçe Başkanı Abdullah ÖZYÜKSEL’in şahsında tüm ocaklıları kutluyorum.


09 Mayıs 2017 Salı 22:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA