02 Nisan 2020 Perşembe

şeker

14 MART TIP BAYRAMI

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya Savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanıyor.

191 yıldır Tıp Bayramı kutlanmasına rağmen günümüz Seydişehirinde tıp açısından o tarihin gerisindeyiz, neredeyse çağın gerisine düşüyoruz. Etkili ve yetkili zevatın tüm hamaset kokan beyanlarına rağmen sağlık alanında arzu edilen seviyede değiliz.

Bir önceki yazımda bahsetmiştim, ama hazır tıp bayramı tarihine denk gelmişken bir daha yazalım belki birileri duyar. Pazartesi gün hanım telefon etti; bir gün sonraya kulak burun mütehassısından randevu al diyerek. İnternetten almak istedim ama maalesef o branşta hizmet veren hekim geçici olarak Konya’dan geldiği için randevu sisteminde yoktu sadece o pazartesi gelmiş diğer haftalarda geleceğine dair bir bilgi yok.

Etkili ve yetkili kişilerin belli günlerde hasta ziyaretlerinin de (sosyal medyada bolca resimli ziyaret paylaşımları mevcut) pek tedaviye etkisi yok. Zaten hastanemizde doktor eksikliğinin nedenlerinden birisi; iktidar sayesinde ak koltuk sahibi bazılarının işlerine gelmeyen doktora hırlamaları. İktidar sahipleri de doktora sahip çıkacağına ak kartvizit sahibine sahip çıkınca doktor kaçıyor. (itiraz istemem, itiraz olursa isim yazarım). Tuvaletler rezalet; şirket çalışanları devlet memuru olunca fıkra gerçek oldu.

Gerçi muhalefet yokluğu ilçede iktidar sahiplerini de atalete itiyor. Hizmetleri sorgulayacak kimse olmayınca etkili yetkili kişilerde bu konuda sessiz.

Şu anda hastanemizde; enfeksiyon hastalıkları, beyin cerrahi, göğüs hastalıkları, KBB, nöroloji uzmanımız yok. Mevcut hekimler yoğunluktan dolayı sınırlama yapıyor/ yapmak zorunda. Doktoru getirsek bina yetersiz, yeni bina eksikliklerle dolu.  Ameliyathane çatısı çökmüş, havalandırma bozuk vs vs…

Ama Konya İl Sağlık Müdürü’ne kalırsak nezih bir hizmet alıyoruz. İktidarın koltuk sahiplerinin hastane ile ilgili bir kaygıları yok. Hiç birinden bir beyan duyan var mı?

Çorap fabrikası iki haftadır basında, ama doktor yokmuş ne gam…


14 Mart 2018 Çarşamba 02:17
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Esence’de karantina uygulaması

Beyşehir’e bağlı Aşağı Esence Mahallesi'nde Covit 19 salgını sebebiyle karantina uygulaması başlatıldı.

Kibar, ‘Okulum evimde’ derslerine katıldı

Seydişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar ‘Okulum evimde’ canlı derslerine katıldı.

Vefa destek gurubu her yerde

Seydişehir Kaymakamlığı öncülüğünde oluşturulan Vefa ve Sosyal Destek Grubu hizmet vermeye devam ediyor.

Belediyede hizmetler aksatılmıyor

Seydişehir Belediyesi tarafından ilçe genelinde hem koronavirüs ile mücadele sürüyor hem de hizmetler

Büyükşehir işsiz kalandan su parası almayacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, su fiyatlarını 2019 yılı rakamlarına geri

Koronavirüsten can kaybı 168'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsünde hayatını kaybedenlerin sayısının 168'e ulaştığını

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA