05 Temmuz 2020 Pazar

şeker

Konuk: Bugün, düne göre daha gayretli, daha hırslı ve daha kararlıyız

konuk-bugun-dune-gore-daha-gayretli-daha-hirsli-ve-daha-kararliyiz

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 95 yıl önce Samsun’da atılan o ilk adımın yıl dönümünde Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin tarif edilemez acısıyla milletçe yasta olduğumuzu söyledi. Konuk, “Ancak, bir olarak, birlik olarak, daha çok yardımlaşarak ve daha çok paylaşarak yaşanan acıları hafifletmek mümkündür. Bize bunu kendi tarihimiz öğretti. Biz tarihimizden bunu çıkardık” dedi.
19 Mayıs 2014 Pazartesi 09:37

 “Tarih, gidişatı değiştiren adamları ve adımları yazar. 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapurundan Samsun’a atılan o ilk adım genç, dinamik ve inançlı bir yürüyüşün, gidişatı değiştiren yürüyüşün başlangıcıdır” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, mesajında şunları söyledi:
 

“O ilk adım, istiklale giden yolu açan adımdır. O ilk adım, Anadolu’nun dört bir tarafını, her kesimden her kişisini bir bayrak altında toplayan adımdır. O ilk adım milletimizin zihnindeki acabaları dağıtan, mutlaka ve mutlak şekilde hürriyet, mutlaka ve mutlak şekilde bağımsızlık fikrini yeşerten ve büyüten adımdır.O ilk adım bir milletin bir birine sarılarak ve bir birinden güç alarak bir ve beraber yaşama iradesini tüm dünyaya ilan etmesine öncülük eden adımdır. 95 yıl önce atılan o adımın milletimiz nezdinde inşa ettiği mana bütünlüğü hala dipdiri ve hala millet olmamızı ve istikbale bir ve beraber yürümemizi sağlayan, istikbalde de bir ve beraber yaşamamıza temel teşkil eden ortak paydamızdır.

95 yıl önce o ilk adımla millet nezdinde tesis ettiğimiz ortaklık, sefa üzerine kurulmamış, olursa sevinçte kıvançta, ama illa ki, cefada, tasada, fedakârlıkta, kederde ve iyisiyle kötüsüyle kaderde ortaklık üzerine kurulmuştur. 95 yıl önce atılan o ilk adımın hatıraları ve hatırlattıkları milletimizin ortak hafızasında hala diri, hala capcanlıdır.

 O ilk adımın 95’nci yıl dönümünde bir taraftan 95 yılda başardıklarımızdan güç alarak istikbale daha kararlı ve daha iddialı yürürken, bir taraftan da 95 yıl önceki gibi yürek yangınımızı bir birimize sarılarak ve kederde yaptığımız ortaklıkla soğutmaya çalışıyoruz.

 

Bugün 95 yıl önceki o ilk adımın yıldönümünü hatıraları ve hatırlattıklarıyla yad ediyor, Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin acısıyla gözümüz yaşlı, yüreğimizdeki kor ateşle buruk bir şekilde geçiriyoruz. Düştüğü yeri yakan ateşin, hüznün ve acının elbette tarifi de telafisi de mümkün değildir. Ancak, bir olarak, birlik olarak, daha çok yardımlaşarak ve daha çok paylaşarak yaşanan acıları hafifletmek mümkündür. Bize bunu kendi tarihimiz öğretti. Biz tarihimizden bu dersi çıkardık.

Soma’da ebediyete uğurladığımız kardeşlerimizin acısı yüreğimizde, ülkemizin dört bir yanında onları dualarımızdan eksik etmeden, tarlaya tapana, çifte çubuğa daha sıkı sarıldık. Daha çok üreten, daha müreffeh bir Türkiye için. Evlatlarının çalışma koşullarını ve çalışacakları mekânları dünya standartlarının üstüne taşıyan bir Türkiye sevdasıyla bugün düne göre daha gayretli, daha hırslı, daha kararlıyız.

 

95 yıl önce Samsun’da atılan o ilk adımın yıldönümünde Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin tarif edilemez acısıyla milletçe yastayız. Bugün kolumuz kanadımız kırık. Rahmet dualarımız ebediyete uğurladığımız kardeşlerimiz ve 95 yıl önce attığı o ilk adımla gidişatın değişimini başlatan ulu Önder Atatürk ile milletimizin istiklal ve istikbal yolculuğunda ona eşlik eden silah arkadaşları ve yokluk ve yoksulluk içinde verdiği mücadeleden birliğe ve birbirlerine sarılarak zaferle çıkan ecdadımız ve aziz şehitlerimiz içindir. Şuur, idrak ve nitelikleri ile gurur kaynağımız olan ve en büyük zenginliğimiz olarak gördüğümüz, Cumhuriyetimizi yaşatma ve yüceltme mesuliyetini tevdi ettiğimiz, geleceğimizin teminatı gençlerimize ithaf ettiğimiz bu özel günde dualarımız, onlarla ve onlar içindir.”

 Haber okunma sayısı: 1050

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • konuk

    Misafir 19 Mayıs 2014 09:47 recep konuk ta olmasa konyanın ekominisi ne olacak acaba seninde bayramın kutlu olsun başkan

DİĞER HABERLER

tutaldan-kadi-sicilleri-hediyesi

Tutal’dan kadı sicilleri hediyesi

02 Temmuz 2020 Perşembe 10:48
kaymakam-erdogandan-ziyaretler

Kaymakam Erdoğan'dan ziyaretler

24 Haziran 2020 Çarşamba 15:00
uckunla-mucadele-devam-ediyor

Uçkunla mücadele devam ediyor

22 Haziran 2020 Pazartesi 12:12
maske-ve-sosyal-mesafe-kontrolleri

Maske ve sosyal mesafe kontrolleri

22 Haziran 2020 Pazartesi 11:10
buyuksehirden-bisikletle-sehir-turu

Büyükşehir’den bisikletle şehir turu

13 Haziran 2020 Cumartesi 12:59

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir bisiklet festivali başladı

3-5 Temmuz tarihleri arası devam edecek Bisiklet Festivali'ne Türkiye’nin değişik illerinden kayıt yaptıran 150

Konuk, Kooperatifler bir seçenek değil, mecburiyettir

Konuk: “Kooperatifçilikte başarının formülü; halis niyet, kesintisiz gayret ama en önemlisi ben değil, biz

Adres işlemleri artık internetten yapılacak

İnternet üzerinden verilen hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Konya Büyükşehir Belediyesi, e- Adres

Didiği Sultan Menakıbı Ve Seyyid Harun

Tarihçi Ercan Arslan Seydişehir’in kurucusu Seyyid Harun Veli hakkında bilgi veren ikinci kaynak olan “Didiği

Tutal’dan kadı sicilleri hediyesi

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir Kadı Sicilleri’ni Eğitimci Ercan Arslan ve Gazeteci Ali Saylam’a

Bisiklet festivali yarın başlıyor

Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği tarafından düzenlenecek Bisiklet

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA