11 Ağustos 2020 Salı

şeker

Karikatürist Öztürklevent’e ziyaret

karikaturist-ozturklevente-ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, hemşehrisi karikatür dünyasının önemli isimlerinden biri olan ulusal ve uluslararası yarışmalarda yüze yakın ödülü bulunan Ahmet Öztürklevent’i evinde ziyaret etti.
06 Temmuz 2020 Pazartesi 12:08

Başkan Tutal, Öztürklevent’in Seydişehir için büyük değer olduğunu kaydetti.

Ortaokul yıllarında karikatüre ilgisi olan ve yaptığı ilk karikatürle 1979'da Vatan gazetesinin açtığı Ulusal Karikatür Yarışması'nda Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü alan Ahmet Öztürklevent'in ulusal ve uluslararası yarışmalarda 100'e yakın ödülü bulunuyor.

Seydişehir’li Ahmet Öztürklevent Karikatür dünyasının nefesini tutarak izlediği ve karikatür oskarı olarak nitelendirilen, binlerce karikatüristin katıldığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda iki kez büyük ödülün sahibi oldu.

Seydişehir’in yetiştirmiş olduğu sanatçıların, kendisi için büyük değer olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Öztürklevent’le karikatürleri ve çalışmaları hakkında uzun süre sohbet etti.Ortadoğu sorununu tüm çıplaklığıyla anlatan "AĞLAMA DUVARI" karikatür için ilk  gördüğü anda etkilendiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, bu çalışması hakkında Öztürklevent’ten bilgi aldı.

Öztürklevent, karikatürüyle amacının dünyanın dikkatini Filistin sorunu ve Ortadoğu'ya çekmek olduğunu ifade ederek" Bu karikatürün gücünü gösteriyor. Karikatür çok önemli, işlevi olan, geniş halk kitlelerine hitap eden bir sanat. Ortadoğu sorunu dünyanın sorunudur. Bu sorunu karikatürle dile getirmeye çalıştım. Karikatürde ağlama duvarı var. İnsanlar ibadet ediyorlar, yukarıda ise aynı anda nişan almış askerler var" dedi.

Karikatürün özünde eleştiri olduğunu ifade eden sanatçı "Karikatürcü eleştirir. Asla kimseye boyun eğmez. Biz burada bir eleştiri getirdik. Bazı şeyler sözle anlatılmaz. Bu karikatür de Filistin sorununu gayet güzel anlatıyor" diye konuştu.

Sanatın ve sanatçının kendisi için çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Tutal;” Seydişehir için çok büyük bir değersiniz. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılara imza atıyor, Seydişehir’in ismini duyuruyorsunuz. Çalışmalarınız ve başarılarınızdan dolayı sizi kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Ben AĞLAMA DUVARI isimli karikatürünüzü gördüğüm zaman çok etkilenmiştim. Her yaptığınız çalışma ayrı bir anlam ve değer taşıyor, ayrıca ders niteliğinde. Kaleminize ve bileğinize güç versin “dedi.

Olumsuzluklara tepkilerini karikatürle verdiğini kaydeden sanatçı ;"Dünyanın en büyük karikatürcüleri Türkiye'den çıkmıştır diyebilirim. Karikatür çok net olmalı, dolambaçlı yollara sapmadan, mesajını vermeli. Sersemletmeli, şoke etmeli. Benim karikatür anlayışım bu" diyerek sözlerini tamamladı.

Karikatürist Öztürklevent Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a kendisinin de çok hoşuna gittiğini ifade ettiği çalışması olan Ağlama Duvarı’nı hediye dereken, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’da kendisine hediye takdim etti. Haber okunma sayısı: 1420

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tarimsal-destek-basvurulari-uzatildi

Tarımsal destek başvuruları uzatıldı

28 Temmuz 2020 Salı 18:39
ihh-kurbanda-52-ulkede-olacak

İHH, Kurban'da 52 ülkede olacak

25 Temmuz 2020 Cumartesi 12:39
yarali-leylege-zabita-sahip-cikti

Yaralı leyleğe zabıta sahip çıktı

18 Temmuz 2020 Cumartesi 10:12
kaymakamlar-golcuk-yaylasinda-bulustu

Kaymakamlar Gölcük Yaylası'nda buluştu

11 Temmuz 2020 Cumartesi 12:36
erdogan-ve-tutal-muhtarlarla-bulustu

Erdoğan ve Tutal muhtarlarla buluştu

11 Temmuz 2020 Cumartesi 12:22

GÜNDEMDEKİLER

Robotik Kodlama Kursu açılıyor

Özgüven Sistem Koleji’nde 8-15 yaş arası tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerine açık olan öğrenci robotik

Sabah diploma öğleden sonra iş

Başkan Konuk, “Sektörün geleceği için entegre bir bakış açısına sahip kurumumuzun hedeflerini ve

Heryerde piknik yapılamayacak

İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine “Orman Yangınları” konulu genelge gönderdi. Genelgede, doğal

İstiklal Gazisi Mehmet Ali Yüksel

Milli Mücadele yıllarında İstanbul’daki Osmanlı silah depolarından Anadolu’ya silah sevkiyatında görev alan

Ortakaraören Mahallesi karantinaya alındı

Seydişehir’in Ortakaraören Mahallesi, 10 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantinaya

CHP’den ahde vefa toplantısı

CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, Seydişehir’de daha önce görev yapmış ilçe başkanları ile kahvaltılı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA