05 Aralık 2020 Cumartesi

şeker

Ilıca Tepesi görenleri hayran bırakıyor

ilica-tepesi-gorenleri-hayran-birakiyor

Yapılan araştırmalarla milattan önceki yıllarda hem sulama hem de şifa amaçlı kullanıldığı tespit edilmiş, daha sonra sit alanı olarak tescil edilmiş olan Seydişehir’in Ilıca Tepesi’nden çıkan 36 derecedeki termal su ve su kemerleri, görenleri hayran bırakıyor.
06 Ekim 2020 Salı 14:02

Yapılan araştırmalarla milattan önceki yıllarda hem sulama hem de şifa amaçlı kullanıldığı tespit edilmiş, daha sonra sit alanı olarak tescil edilmiş olan Seydişehir’in Ilıca Tepesi’nden çıkan 36 derecedeki termal su ve su kemerleri, görenleri hayran bırakıyor.

Seydişehir ilçe merkezinde şehrin hakim bir tepesinde yer alan Ilıca Tepesi ve tepe üzerinde yer alan ılıca su kemerleri, aynı zamanda Seydişehir’in termal kültürüne de ışık tutmaya devam ediyor.

Son yıllarda termal kaplıcalarında atılım yapan Seydişehir’in termal kültürüne ışık tutan Ilıca Tepesi’nden çıkan termal su, günümüzde sulama suyu olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Seydişehir Belediyesi öz kaynaklarıyla yapılarak ve 2020 yılında açılışı yapılan Seydi Şifa Termal Tesisleriyle termal kaplıca alanında büyük bir atılım yapan Seydişehir, binlerce yıllık kültürü sürdürmeye devam ediyor.Seydişehir ilçe merkezinde yer alan Ilıca Tepesindeki termal su kaynağını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir’in termal kültürünün antik çağlara dayandığını söyledi.

HEM ŞİFA, HEM DE SULAMA SUYU OLARAK KULLANILMIŞ

2020 yılında hizmete giren Seydi Şifa Termal Tesisleriyle birlikte antik çağdan günümüze kadar süregelen bu kültürü yaşattıklarını ifade eden Başkan Tutal, “İlçemiz gerek coğrafi konumuyla, gerekse elverişli tarım alanlarıyla antik çağdan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yerleşim yerlerinde ilçemizin doğal kaynaklarını en verimli bir şekilde kullanmaya çalışan bu medeniyetlerden günümüze kadar birçok kültür ulaşmıştır. Bu önemli kültürlerden biri de termal kültürüdür. İlçemiz merkezinde yer alan Ilıca Tepesi’nden çıkan termal su, yapılan araştırma çalışmalarıyla hem sulama suyu hem de şifa kaynağı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. İlk çağdan günümüze kadar ulaşan Ilıca Tepesinden çıkan termal su, hem şifa kaynağı olarak kullanılmış, hem de sulama suyu olarak kullanılmıştır. Günümüzde de sulama suyu olarak kullanılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bu doğal güzelliğimiz ilçemizin hakim bir tepesinde yer alarak vatandaşlarımızın nefes alabileceği, dinlence alanı olarak kullanabileceği bir mekan olarak belediyemiz tarafından düzenlenmiş ve çay bahçesi oluşturulmuştur. Bizler de antik çağdan günümüze kadar ulaşan termal kültürünü geliştirerek öz kaynaklarımızla ilçemize kazandırdığımız Seydi Şifa Termal Tesislerimizle yaşatmaya ve geliştirmeye devam ediyoruz. Küresel pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara verdiğimiz tesisimizin yanına özel sektör tarafından yeni işletmelerin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Böylesi bir doğal kaynağımızı, geçmişten gelen bu kültürümüzü en iyi şekilde değerlendirmeye devam ederek ilçemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 3507

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kaymakamlik-anonslarla-uyariyor

Kaymakamlık anonslarla uyarıyor

24 Kasım 2020 Salı 11:31
15-gun-sokaga-cikma-yasagi-sart

15 gün sokağa çıkma yasağı şart

19 Kasım 2020 Perşembe 12:27
istikll-gazisi-feyzullah-cansever

İstiklâl Gazisi Feyzullah Cansever

19 Kasım 2020 Perşembe 12:04
ak-partiden-uyarici-mesaj

Ak Parti’den uyarıcı mesaj

17 Kasım 2020 Salı 16:36
musiadtan-kultur-etkinligi

Müsiad’tan kültür etkinliği

10 Kasım 2020 Salı 22:18
toplu-ulasimda-hes-kodu-donemi-basliyor

Toplu ulaşımda HES kodu dönemi başlıyor

09 Kasım 2020 Pazartesi 13:09

GÜNDEMDEKİLER

56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı; işte detaylar...

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde Pazartesi saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma

Diyanet'ten Cuma namazı açıklaması

Yüksek Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son dönemde

Su kayıpları kontrol altına alınıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, temiz içme suyunu korumak, arıtmak ve işletme

Engelliler Günü’nde meyve fidanı diktiler

Seydişehir Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören engelli öğrenciler 3 Aralık Dünya Engelliler günü

Kamuda yeni mesai düzenlemesi

Konya Valiliği 2 Aralık Çarşamba gününden itibaren uygulanacak yeni mesai saatlerini açıkladı.

Aşının vurulacağı tarih belli oldu

Türkiye'ye Aralık ayı itibariyle Çin menşeli 50 milyon doz Koronavirüs aşısı gelecek. Sağlık

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA