07 Nisan 2020 Salı

şeker

Tutal, Arasta Çarşısı esnafıyla biraraya geldi

tutal-arasta-carsisi-esnafiyla-biraraya-geldi

Başkan Tutal, Seyyid Harun Cami ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında tarihi Arasta çarşısı cephe giydirme çalışmalarının ilk etabının tamamlanmasının ardından ikinci etap çalışmalarının başlayacağını kaydetti.
06 Mart 2020 Cuma 08:50

       Seydişehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve birinci etap cephe giydirme çalışmaları tamamlanan Arasta Çarşısının İkinci etap ihalesi 20 Mart Cuma günü yapılacak.

       Başkan Tutal, Seyyid Harun Cami ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında tarihi Arasta çarşısı cephe giydirme çalışmalarının ilk etabının tamamlanmasının ardından ikinci etap çalışmalarının başlayacağını kaydetti.

       Arasta çarşısında bulunan dükkan ve işyeri sahipleri ile Belediye Düğün Salonunda biraraya gelen Başkan Tutal, ikinci etap cephe giydirme çalışmalarının Hanboğazı bölgesinden başlayarak Leblebiciler çarşısı bölümünde bulunan çok kurnalı çeşmenin bulunduğu dükkanları kapsayacağını belirtti.

       Başkan Tutal; Geçen yıl birinci etabını tamamladık. Güzel bir çalışma oldu. Biz önceki çalışmamızda Bin 700 liraya yakın bir para harcadık. Fakat bu para belediyenin parası değildi. Valiliklerde Kültür Varlıkları Koruma Kurulu diye bir kurul vardı. Proje hazırlayanlar, projeyi bu kurula sunan ve Vali Beyle görüşme yapabilen Belediye Başkanları bu fondan destek alır. Bizde Vali Beyden destek alarak çalışmalarımızı bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu vesile ile Konya Valimiz Sayın Cüneyt Orhan Toprak'a teşekkür ediyorum" dedi.

       İkinci etap İhalesinin Seydişehir Belediyesi tarafından 20 Mart tarihinde yapılacağını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; bu yıl yapacağımız çalışmada Yaklaşık bir maliyet ve yol haritası belirledik. İç kısımlarında cephe giydirmelerini yapacağız. Kaldırımları da ön plana çıkartarak sokak sağlıklaştırmalarını tamamlayacağız. Estetik ve tarihi bir görüntü oluşacak. Biz sizlerinde muvaffakiyetlerinizi alarak bu çalışmayı yapacağız. Arkadaşlarımız bir çalışma yaptı, hazırladı. 20 Mart Cuma günü Belediye Meclis Toplantı Salonunda ihalesini yaparak, yer tesliminden sonra hızlı bir şekilde çalışma başlayacak. Sizden ricamız bizlere yardımcı olmanız, hızlı bir şekilde ticaretinizi engellemeden bu çalışmayı tamamlamalıyız. Bazı dükkanlarımızı onarmalıyız. Tarihi bir değer olarak Arasta Çarşımız kalsın. Konya Büyükşehir Belediyemiz Bedesten Çarşısını yaptı. Biz aynı görüntünün Arasta çarşısında olmasını arzu ediyoruz. Korunması gereken bazı tarihi binalarımız var, onların satın alınması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Leblebi tezgahı bulunan dükkanlarımız, can çekişiyor. Biz bunları korumak istiyoruz. Çocuklarımıza aktarılsın istiyoruz. Sizlere hizmet etme noktasında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kültürel bir hafıza kaybı yaşamamak için geçmiş mimarimizi bugüne taşımalıyız " dedi.Haber okunma sayısı: 2828

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

konyaya-giris-ve-cikislar-kapatildi

Konya’ya giriş ve çıkışlar kapatıldı

04 Nisan 2020 Cumartesi 13:54
vaka-sayisi-20-bin-921e-yukseldi

Vaka sayısı 20 bin 921'e yükseldi

03 Nisan 2020 Cuma 19:43
ekmek-kese-kagidinda-satilacak

Ekmek kese kağıdında satılacak

02 Nisan 2020 Perşembe 17:33
erdogandan-saglik-calisanlara-moral

Erdoğan’dan sağlık çalışanlara moral

02 Nisan 2020 Perşembe 17:19

GÜNDEMDEKİLER

Koronavirüs vaka sayısı Konya'da neden fazla?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ülkede en çok koronavirüs vakalarının görüldüğü şehirleri

Konya’ya giriş ve çıkışlar kapatıldı

Korona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını azaltmak için Türkiye genelinde 30 büyükşehir ve Zonguldak

Vaka sayısı 20 bin 921'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca,

Bulgar komitacılarına karşı Seydişehir taburu

Manastırda, Ferik (Korgeneral) Nasır Paşa’nın 9 Ekim 1903 tarihinde baş kitabete yazdığı üç sayfalık

Özgüven Sistem okulu eve taşıdı

Özgüven Sistem Koleji tüm kademelerde eğitime devam ediyor.

Ekmek kese kağıdında satılacak

Seydişehir’de ekmeklerin kese kağıdında satılması kararı alındı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA