23 Ekim 2018 Salı

şeker

Tınaztepe Tüneli ihalesi iptal edildi

tinaztepe-tuneli-ihalesi-iptal-edildi

Tınaztepe Tünel ihalesi iptal edildi. Yaklaşık 398 milyon liraya mal olacak tünelin ihalesi bile yapılmıştı. İşin niteliği ve miktarında değişikliğe gidileceği ve ihalenin herhangi bir firmaya verilmeden iptal edildiği öğrenildi.
26 Aralık 2017 Salı 23:56

Tınaztepe Tünel ihalesi iptal edildi. Yaklaşık 398 milyon liraya mal olacak tünelin ihalesi bile yapılmıştı. İşin niteliği ve miktarında değişikliğe gidileceği ve ihalenin herhangi bir firmaya verilmeden iptal edildiği öğrenildi.

Konya-Antalya yolu üzerine yapılması planlanan Tınaztepe Tüneli ihalesi iptal edildi. Tünelin maliyeti yaklaşık 398 milyon liraya mal olacaktı. İptal nedeni olarak, işin niteliğinde ve miktarında değişiklik olduğu bildirildi. İlgili komisyonun ihale tekliflerini aldığı fakat teklifleri değerlendirme aşamasında ihalenin iptal edildiği yetkililerce belirtildi. İhalede gerekli proje değişiklikleri yapıldıktan sonra ilerleyen dönemlerde yeni bir ihalenin yapılacağı da kaydedildi.

Ayrıca, yeni araştırma ve projelerin hazırlanarak onaylanmasıyla ihale sürecinin tekrar başlayacağı belirtildi. Tınaptepe Tüneli’nin inşasıyla ilgili süreç uzarken, bu yatırım ile ilgili çalışmaların tekrardan ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor.

 KONYA BU YATIRIMI BEKLİYOR

Tınaztepe Tüneli, Konya için önemli bir ulaşım yatırımı olarak yatırım planına alınırken, heyecanla ihale işlemlerinin bitmesi bekleniyordu. Her kış ayında sürücülerin kabusu haline gelen ve kar yağışı nedeniyle sürekli kapanan yoldaki ulaşım sorununun, bu tünel projesiyle rahatlayacağı planlanıyordu.

Tünel ihalesi geçtiğimiz Ağustos ayında yapılmıştı. İhale, herhangi bir firmaya verilmeden iptal edildi. Bu durum, tünel projesi ile ilgili çalışmaların da uzamasına neden oldu. Tünelin Konya’ya kazandırılması halinde, Konya-Antalya yol uzunluğu da kısalacak. Bu önemli yatırım için yeni çalışmaların başlanacağı gün bekleniyor.

 

TÜFEKCİ, EKSİKLİKLER TAMAMLANACAK

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Tınaztepe Tüneli ihalesi hakkında Karayolları Genel Müdürlüğünden bilgi aldığını söyledi. Karayolları ile yaptığı görüşmeleri anlatan Tüfekçi şu bilgileri aktardı; “Tınaztepe Tüneli İhalesi yapıldıktan sonra proje baştan aşağıya incelenmiş. Mevcut ihalede bazı eksikliklerin olduğu ortaya çıktığı görüldü ve ihale iptal edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü mühendisleri araştırmalar yaparak yeni ihalede nelerin olması gerektiğini belirleyecek. Ağustos ayında yapılan ihalede bazı eksiklikler olduğu için projenin iptaline karar verilmiş. Önümüzdeki aylarda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün araştırma çalışmaları bittikten sonra yeni ihale yapılacak”

 

PROJE YENİDEN ELE ALINDI

Tınaztepe Tüneli için geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihalesinin bazı eksikler nedeniyle iptal edildiğini söyleye Tüfekçi, önümüzdeki aylarda Tınaztepe Tüneli inceleme çalışmalarının ardından yeniden ihaleye çıkarılacağını söyledi. Tınaztepe Tüneli ihalesinde bazı eksikliklerin olmasından dolayı iptal kararının çıktığının altını çizen Tüfekçi,  “Tünel ihalesi incelendiğinde bazı eksikliklerin olduğu meydana çıktı. Bu eksiklikler 2 ana başlıkta toplandı. Birincisi sözleşmede ‘Karstik boşluklar’ maddesi yer almadığı için bunun baştan yapılması gerekiyor. İkinci ve önemli olan ise tünele tehlikeli yakıt ve yük taşıyan araçların geçişi yasak. Bunun için şu anki mevcut yolun tehlikeli yük taşıyan araçlar için kullanılması öngörüldü. Bu yol şu an soğuk asfalt olarak kullanıyor. Yeni yapılacak ihalede ise, tehlikeli yük taşıyacak araçların kullanacağı yolun sıcak asfalt olması belirlendi” şeklinde konuştu.

 

PROJE DEĞİŞTİ

Karayolları 3’üncü Bölge Müdürlüğü İhale Başkanı Mustafa Sirkeci,  Tınaztepe Tüneli ihalesinin proje değişikliği nedeniyle iptal olduğunu söyledi. Mevcut ihale sözleşmesinde bazı eksikliklerin olduğunu dile getiren Sirkeci, “Yeni yapılacak olan ihaleyle tüm eksiklikler giderilmeye çalışılacak. Tınaztepe Tüneli iptal olmadı, sadece daha güzel ve kullanışlı olması için proje değişti. Tünel ile ilgili detaylı inceleme çalışmaları bittikten sonra yeniden ihale süreci başlayacak ve tünelin yapımına hızla geçilecektir” dedi.

 

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILMASI GÖRÜŞÜLECEK

Önümüzdeki Ocak ayında Alacabel Tüneli çalışmalarının hızlanması ve Tınaztepe Tüneli ihalesinin yeniden yapılması için Karayolları Genel  Müdürlü ile Konyalı vekiller aracılığıyla görüşmeler yapacağı bilgisine yer verildi.

Tınaztepe tüneli iptal edilen ihalesi, Susuz köyü yakınlarında bulunan Güvercinlik mağarası civarından başlayacak, Tınaztepe Mağaralarına inen yolun sağ tarafında çıkacak, burada bulunan Tınaztepe mağarası ve işletmelere zarar vermeyecekti. Tınaztepe tünelinin uzunluğu 3.300 metre olacaktı. Haber okunma sayısı: 2712

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

baskan-tutal--muhtarlari-unutmadi

Başkan Tutal , muhtarları unutmadı

23 Ekim 2018 Salı 16:17
basaklar-bursa-donusecek

Başaklar bursa dönüşecek

17 Ekim 2018 Çarşamba 22:17
musiadtan-asure-ikrami

Müsiad’tan aşure ikramı

10 Ekim 2018 Çarşamba 12:36
belediyeden-yeni-bir-proje

Belediye’den yeni bir proje

08 Ekim 2018 Pazartesi 12:23
parke-ve-asfaltlamada-yogun-mesai

Parke ve asfaltlamada yoğun mesai

06 Ekim 2018 Cumartesi 10:52

GÜNDEMDEKİLER

Mahmut Esat ortaokulunun çevre düzenlemesi yapılıyor

Seydişehir Belediyesi kırsal ve merkez mahallelerde bulunan eğitim kurumlarında yürüttüğü çalışmalarla

Başkan Tutal , muhtarları unutmadı

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve Kaymakam Aydın Erdoğan 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilçede

Başaklar bursa dönüşecek

Seydişehir Suğla Tarım Meslek Lisesi 90 bin metrekare alan üzerine yaptığı buğday ekiminin gelirini

Elimizi taşın altına koymaya hazırız

Seydişehir TSO Başkanı Cemal Küçük, enflasyonla mücadele programını değerlendirdi. Küçük, “Elimizi

Çelik-İş Sendikası’nda isim değişikliği

Çelik-İş Sendikası isim değişikliğine giderek, ÖzÇelik-İş Sendikası oldu.

Muay Thai Takımı madalyaları topladı

13-14 Ekim 2018 tarihinde 600 sporcunun katılımıyla Adana’da düzenlenen iller arası Muay Thai Şampiyonluk

ÇOK OKUNANLAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA