ribo

16 Haziran 2019 Pazar

şeker

Seydişehir’den Mekke’ye uzanan yardım

seydisehirden-mekkeye-uzanan-yardim

Seydişehir Basın Tarihi üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Tarihçi Ercan Arslan, dönemin Konya gazetelerinde ilçemizle ilgili önemli haberlere ulaştı.
31 Mayıs 2019 Cuma 14:16

         Seydişehir Basın Tarihi üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Tarihçi Ercan Arslan, dönemin Konya gazetelerinde ilçemizle ilgili önemli haberlere ulaştı. Konuyla ilgili olarak Arslan şunları aktardı: İncelemiş olduğumuz gazetelerden 22 Ağustos 1322 (15 Receb 1324) - 4 Eylül 1906 Salı gününe ait 1782 sayılı “Konya” adlı gazetede Seydişehir’den Mekke-i Mükerreme’de yer alan “Ayn-ı Zübeyde Su Yolu” nun tamiri için geniş bir yardım kampanyası başlatılmış olup, gönderilen nakdi yardım miktarları ve şahısların isimlerinin kayıtlı olduğu defter tefrika halinde yayınlanmıştır.

         Bundan tam 113 yıl önce Seydişehir kent merkezinden yardımda bulunan daire amirleri, esnaftan isimler, köylerden isimler  ve yaptıkları yardım miktarları kuruş olarak şöyledir:  Kaymakam İzzetli Hacı Osman Efendi 108, Muma İleyhin Müteveffa-yı Refikası (vefat etmiş olan eşi) Hanım namına 20, Naib Faziletli  Mehmed Fazlı Efendi 27, Müftü Faziletli  İbrahim Efendi 27, Mal Müdürü Mehmed Tevfik Efendi 27, Muavini Mehmed Şevki Efendi 27, Sandık Emini Mehmed Emin Efendi 10, Meclis-i İdare Azasından Hacı Hüseyin Ağa 27, Meclis-i İdare Azasından Hüseyin Efendi 27, Meclis-i İdare Azasından Mehmed Efendi 27, Meclis-i İdare Azasından Halil Efendi 27, Mahkeme-i Bidayet Azasından Tevfik Efendi 27, Mahkeme-i Bidayet Azasından Nafiz Efendi 27, Mahkeme-i Bidayet Baş Katibi Ahmet Efendi 10, Ziraat Bankası Katibi Tevfik Efendi 20, Nüfus Memuru Ahmet Efendi 20, Belediye Reisi (Başkanı) Mazhar Efendi 54, Mahdumu(Oğlu)  Rüşdü Efendi 54, Belediye Azasından Hafız Abdullah Efendi 27, Belediye Azasından Hüseyin Efendi 27, Tüccarandan Ak Mehmed  ve Biraderi Hacı Mustafa Ağalar  54, Tüccarandan Silleli Hacı Ömer Efendi 54, Tüccarandan Çimili Hacı Ahmed Efendi 40, Leblebici Esnafından Mustafa Ağa 10, Leblebici Esnafından Mehmed Ağa 10, Köşker (Yemenici) Esnafından Hacı Hasan Efendi 10, Tekaüd (emekli)  Ali Ağa 27, Akçalar Karyesinden(köy)  Hacı Hüseyin Ağa 20, Akçalar Karyesinden Hacı Süleyman Ağa 70, Bağra Karyesinden Hacı Mustafa Ağa 20, Boyalı Karyesinden Hacı Güzel Ağa 15, Gökhüyük Karyesinden Hacı İzzet Ağa 20, Gökhüyük Karyesinden Hacı Abdullah  Ağa 20, İncesu Karyesinden Molla Hüseyin Ağa 10, İncesu Karyesinden Memiş Ağa 10, Kavak Karyesi Muhtarı Molla Hüseyin Ağa 20, Kisecik Karyesi Muhtarı Hasan Ağa 10, Kisecik karyesinden Abdullah Ağa 10, Suberde Karyesinden İsmail Ağa 20, Taraşçı Karyesinden Esad Efendi 10 kuruş. Toplam 1080 kuruş. Bir önceki hafta toplanan miktar 24113 kuruş, Genel toplam 25193 kuruştur.

         Tarihçi Arslan, “Şüphesiz burada ismi yer almayan köylerden de yardım yapıldığı aşikar. Osmanlı Devleti’nin en zor günlerinde dahi mütevazi bir Orta Anadolu kenti olan Seydişehir’den,  Mekke’deki “Ayn-ı Zübeyde Su Yolu” nun tamiri için yapılan çağrıya kayıtsız kalınmadığı ve önemli miktarda nakdi yardımın yapıldığı görülmekte. 1906  yılında  “Ayn-ı Zübeyde Su Yolu” için Seydişehir’den gönderilen ve her türlü takdirin üzerinde manevi bir anlam taşıyan bu yardımın  Anadolu’dan buraya yapılan son yardım olması kuvvetle muhtemeldir.  Bundan 8 yıl sonra başlayacak olan I.Cihan Harbi yıllarında Osmanlı-Türk Askeri’nin Yemen, Asir, Hicaz bölgelerinde yaşadığı dram dolu mağlubiyetler silsilesi dikkate alındığında bu fedakar, bu necip milletin maalesef nasıl bir kısım vefasızlıklarla karşı karşıya bırakıldığı daha açık anlaşılıyor” dedi.

         Ayn-ı Zübeyde Su Yolu Nedir?

         Ayn-ı Huneyn veya Ayn-ı Arafat adlarıyla da bilinen Ayn-ı Zübeyde  su yolu, Abbasi Halifesi Harun Reşid’in eşi Zübeyde Hanım (Vefatı 831) tarafından yaptırılmıştır. Hacıların ve Mekke halkının su ihtiyacının giderilmesi için Mekke-Tâif yolu üzerindeki Tâd dağının eteğinden çıkan su 828-829 yıllarında  Huneyn vadisinden 40 km kanal ve kemer örgüsüyle  Arafat’a ve Mekke’ye ulaştırılmıştır. Pek çok defa tahribata maruz kalan ve tamiri yapılan  su yolu, Osmanlı zamanında da  defalarca bakım ve onarımdan geçirilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan bu iş için özel olarak 50.000 altın göndermiştir.Haber okunma sayısı: 360

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

seydisehirliler-istanbulda-bulustu

Seydişehirliler İstanbul'da buluştu

13 Haziran 2019 Perşembe 12:21
koskiden-dolandiricilara-karsi-uyari

KOSKİ'den dolandırıcılara karşı uyarı!

13 Haziran 2019 Perşembe 11:13
vehbi-unal-topraga-verildi

Vehbi Ünal toprağa verildi

11 Haziran 2019 Salı 16:57
istanbulda-ki-seydisehirliler-bulusuyor

İstanbul’da ki Seydişehirliler buluşuyor

10 Haziran 2019 Pazartesi 12:42
seydisehirde-rogar-kapaklari-calindi

Seydişehir'de rögar kapakları çalındı

08 Haziran 2019 Cumartesi 11:09

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehirliler İstanbul'da buluştu

Seydişehir Yeniceköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından İstanbul'da organize edilen programda

KOSKİ'den dolandırıcılara karşı uyarı!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya’da yaşanan bazı münferit sayaç hırsızlığı

Vehbi Ünal toprağa verildi

Dün vefat eden Öğretim Üyesi Prof.Dr. Avukat Kürşat Ünal’ın babası, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin

Yağıştan zarar gören tarım işçilerine yardım

Seydişehir’e bağlı Aşağıkaraören mahallesinde aniden başlayan sağanak yağış ve dolu nedeniyle

Sağanak ve dolu etkili oldu

Seydişehir’de etkili olan sağanak ve dolu tarım arazilerine zarar verdi, hayatı olumsuz etkiledi.

Konya Şeker’de bayramlaşma programı yapıldı

Anadolu Birlik Holding’in geleneksel hale getirdiği bayramlaşma programı, bayram sonrasının ilk mesai gününde

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA