ribo

23 Ekim 2019 Çarşamba

şeker

Seydişehir'de ‘Cami ve Hayat’ konferansı

seydisehirde-cami-ve-hayat-konferansi

Seydişehir İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla "Cami ve Hayat" konulu konferans düzenlendi.
08 Ekim 2019 Salı 12:17

          Seydişehir İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla "Cami ve Hayat" konulu konferans düzenlendi.

          Konferansta konuşan Kaymakam Aydın Erdoğan camilerin, insanı manevi huzura kavuşturduğunu söyledi. 

          Camilerin bunun yanında dini ve milli değerlerin, vatan ve aile sevgisinin, birlik ve beraberliğin, dostluk ve kardeşliğin, paylaşma ve dayanışmanın öğretildiği kutsal mekanlar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, " Camiler ve Din Görevlileri Haftası ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor, değerli din görevlilerini fedakarca hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum." dedi.

          Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Kızılay Düğün Salonunda düzenlenen konferansta, cami kelimesinin toplayan bir araya getiren anlamında olduğunu söyledi.

Keleş sözlerini şöyle sürdürdü:          "Mescitlerle ilgili kullanılan bir tabir var. Allah'ın evi tabiri kullanılır. Kabe'nin şubesi kabul edilir. Her bir mescit ve camimiz Kabe'nin şubesi kabul edilir. Bulunduğu il ve ilçede cami Kabe'nin şubesidir. Kabe nasıl ki insanları bir araya getirir ise camilerde insanları bir araya getiriyor. Camilerimizde insanlarımız manevi bir atmosferde rahmet yüklerine vesile olur. Rahmet yüküyle tekrar insanların içerisine geri dönmelerini sağlar. Camilerin esas işi ve fonksiyonu budur."

          Camilerin en güzele çağıran, en güzele davet eden mekanlar olduğunu aktaran Keleş, "Cami hiçbir ayırım yapmaksızın hiç kimseyi ayırt etmeksizin bütün insanları davet eden en başta müminler olmak üzere bütün insanları davet eden bir çağrıya sahiptir. Hiçbir kimsenin camiye girerken ayağının geriye girmemesi gerekiyor. Herkesin camiye büyük bir zevkle gitmesi gerekiyor. Cami işlevi ile camidir. Cami işlevini gerçekleştiremezse o takdirde cami olmaktan çıkar, bir binaya dönüşür.  diye konuştu.

          Konferansa Kaymakam Aydın Erdoğan, Dinişleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Müftüsü Adem Bebek, Beyşehir Müftüsü Veysel Kükrek, Derebucak Müftüsü Enes Uyanık, İlçe Emniyet Müdür Vekili Başkomiser Kasım Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Salih Yahya Koca ile çok sayıda davetli ve din görevlisi katıldı.Haber okunma sayısı: 364

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

Geleneksel Ata Sporları Derneği’nde Arslan dönemi

Seydişehir'de Nisan 2019'da kurulan Seydişehir Geleneksel Ata Sporları Kültür Yardımlaşma Dayanışma

Belediyespor mağlup, S.Gücü galip

Konya Amatör Kümede mücadele eden Seydişehir Belediyespor ile Seydişehir Gücü rakiplerini Seydişehir’de

Konya Şeker’den çiftçiye motorin avansı

Konya Şeker ekim-söküm için ihtiyacı olan çiftçiye verdiği 31,1 milyon motorinle toplam finansal desteği 557,8

Konya, Kitap Günleri’nde buluşuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya Kitap Günleri’nde gerçekleştirilen söyleşiler, imza

Başkan Altay Muhtarlar Günü buluşması düzenledi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlediği Muhtarlar Buluşması, 31 ilçeden

Devlet Hastanesi’nde dijital arşiv dönemi

Seydişehir Devlet Hastanesinde "Dijital Arşiv Dönemi" başladı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA