ribo

16 Haziran 2019 Pazar

şeker

Mühendislik Fakültesi’nde ‘Engelliler Haftası’ programı

muhendislik-fakultesinde-engelliler-haftasi-programi

Engelliler Haftası kapsamında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi farkındalık oluşturmak adına bir program düzenledi. Programa engelliler adına konuşmacı olarak Muhammed Uzun ve Ümmügülsüm Balcı katıldı.
17 Mayıs 2019 Cuma 11:55


         Engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek adına büyük fırsat olan "Engelliler Haftası'nda" Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi de farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

         Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan; “Bu program ile kendi aramızda hasbihal edeceğiz. Her ne yaparsak yapalım hasbi olalım. Etrafımızın farkında olalım. İnsanları okumaya çalışalım. Ben her konuştuğum kişiden, her gittiğim programdan kendime bir şeyler çıkarırım, cebime koyarım. Bu programda bizler için öyle olsun. Her zaman söylediğim gibi Rabbim kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla tamamla. Burada geçireceğimiz zamanın bereketli geçmesini diliyorum. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

         Engelinin hayatta kendisine hiçbir zaman engel olmadığını ve daima cesaretle hareket ettiğini anlatan Muhammed Uzun; “Ben 4 yıllık fakülte mezunuyum. 2 tane şiir kitabım var. 9 senedir köşe yazısı yazıyorum. 31 Mart’ta muhtar adayı oldum, seçilemedim, 3.oldum. Fakat bu bir cesaret örneğiydi. Bende sporcu engelli arkadaşlardan cesaret almıştım. Onlar yapabiliyorsa bende yapabilirim demiştim. Bu yüzden pes etmeyeceğim. 2023’te bir daha aday olacağım.” dedi.

         Her insanın mutlaka engelli bir arkadaşı olması gerektiğini söyleyen Uzun; “Bazı insanların engellilere bakış açısı farklı oluyor. Zarar verir mi diye korkuyor. Hayır, biz sadece sevgi, dostluk, sosyallik istiyoruz. Hayatınızda mutlaka bir engelli dost edinin. Onlardan öğreneceğiz, ibret alacağınız, şükredeceğiniz çok şey olacak. Hayata daha fazla tutunacaksınız.” ifadelerini kullandı.         Son olarak devlet ve yerel yöneticilere bir öneride bulunan Muhammed Uzun; “Fakülteye böyle bir imkân sunup kendimizi anlatmamızı sağladığı için teşekkür ederiz. Sizlere de gelip zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Fakat benim bir önerim var. Bunu bazı yerel yöneticilere de ilettim. Valiler, Belediye Başkanları, Kaymakamlar yönettikleri illerde, ilçelerde bir gün boyunca tekerlekli sandalyeyle dolaşsınlar ve bizim karşılaştığımız sorunları görsünler.” dedi.

         Engellilerin diğer insanların desteği ile daha güçlü olduğunu vurgulayan Ümmügülsüm Balcı; “Seydişehir Belediyesi satın almada çalışıyorum. Benim söyleyeceğim her şeyi Muhammed zaten söyledi. Ben şunu söyleyebilirim. Sizi şuna davet ediyorum. 2013’te mavi kapak kampanyası başlattık ve 7 tekerlekli sandalye aldık. Üniversite öğrencileri ile konser düzenledik elde edilen gelir ile 47 tekerlekli sandalye aldık. Bu sandalyeleri köylerde ihtiyaç sahiplerine verdik. Sizlerin desteği ile daha güzel şeyler başarabiliyoruz. Bu desteğinize devam etmenizi bekliyoruz. Son olarak; unutmayın asıl engel sevgisizliktir.” dedi. Haber okunma sayısı: 429

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

seydisehirliler-istanbulda-bulustu

Seydişehirliler İstanbul'da buluştu

13 Haziran 2019 Perşembe 12:21
koskiden-dolandiricilara-karsi-uyari

KOSKİ'den dolandırıcılara karşı uyarı!

13 Haziran 2019 Perşembe 11:13
vehbi-unal-topraga-verildi

Vehbi Ünal toprağa verildi

11 Haziran 2019 Salı 16:57
istanbulda-ki-seydisehirliler-bulusuyor

İstanbul’da ki Seydişehirliler buluşuyor

10 Haziran 2019 Pazartesi 12:42
seydisehirde-rogar-kapaklari-calindi

Seydişehir'de rögar kapakları çalındı

08 Haziran 2019 Cumartesi 11:09

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehirliler İstanbul'da buluştu

Seydişehir Yeniceköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından İstanbul'da organize edilen programda

KOSKİ'den dolandırıcılara karşı uyarı!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya’da yaşanan bazı münferit sayaç hırsızlığı

Vehbi Ünal toprağa verildi

Dün vefat eden Öğretim Üyesi Prof.Dr. Avukat Kürşat Ünal’ın babası, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin

Yağıştan zarar gören tarım işçilerine yardım

Seydişehir’e bağlı Aşağıkaraören mahallesinde aniden başlayan sağanak yağış ve dolu nedeniyle

Sağanak ve dolu etkili oldu

Seydişehir’de etkili olan sağanak ve dolu tarım arazilerine zarar verdi, hayatı olumsuz etkiledi.

Konya Şeker’de bayramlaşma programı yapıldı

Anadolu Birlik Holding’in geleneksel hale getirdiği bayramlaşma programı, bayram sonrasının ilk mesai gününde

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA