ribo

21 Ağustos 2019 Çarşamba

şeker

Mühendislik Fakültesi’nde ‘Engelliler Haftası’ programı

muhendislik-fakultesinde-engelliler-haftasi-programi

Engelliler Haftası kapsamında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi farkındalık oluşturmak adına bir program düzenledi. Programa engelliler adına konuşmacı olarak Muhammed Uzun ve Ümmügülsüm Balcı katıldı.
17 Mayıs 2019 Cuma 11:55


         Engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek adına büyük fırsat olan "Engelliler Haftası'nda" Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi de farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

         Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan; “Bu program ile kendi aramızda hasbihal edeceğiz. Her ne yaparsak yapalım hasbi olalım. Etrafımızın farkında olalım. İnsanları okumaya çalışalım. Ben her konuştuğum kişiden, her gittiğim programdan kendime bir şeyler çıkarırım, cebime koyarım. Bu programda bizler için öyle olsun. Her zaman söylediğim gibi Rabbim kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla tamamla. Burada geçireceğimiz zamanın bereketli geçmesini diliyorum. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

         Engelinin hayatta kendisine hiçbir zaman engel olmadığını ve daima cesaretle hareket ettiğini anlatan Muhammed Uzun; “Ben 4 yıllık fakülte mezunuyum. 2 tane şiir kitabım var. 9 senedir köşe yazısı yazıyorum. 31 Mart’ta muhtar adayı oldum, seçilemedim, 3.oldum. Fakat bu bir cesaret örneğiydi. Bende sporcu engelli arkadaşlardan cesaret almıştım. Onlar yapabiliyorsa bende yapabilirim demiştim. Bu yüzden pes etmeyeceğim. 2023’te bir daha aday olacağım.” dedi.

         Her insanın mutlaka engelli bir arkadaşı olması gerektiğini söyleyen Uzun; “Bazı insanların engellilere bakış açısı farklı oluyor. Zarar verir mi diye korkuyor. Hayır, biz sadece sevgi, dostluk, sosyallik istiyoruz. Hayatınızda mutlaka bir engelli dost edinin. Onlardan öğreneceğiz, ibret alacağınız, şükredeceğiniz çok şey olacak. Hayata daha fazla tutunacaksınız.” ifadelerini kullandı.         Son olarak devlet ve yerel yöneticilere bir öneride bulunan Muhammed Uzun; “Fakülteye böyle bir imkân sunup kendimizi anlatmamızı sağladığı için teşekkür ederiz. Sizlere de gelip zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Fakat benim bir önerim var. Bunu bazı yerel yöneticilere de ilettim. Valiler, Belediye Başkanları, Kaymakamlar yönettikleri illerde, ilçelerde bir gün boyunca tekerlekli sandalyeyle dolaşsınlar ve bizim karşılaştığımız sorunları görsünler.” dedi.

         Engellilerin diğer insanların desteği ile daha güçlü olduğunu vurgulayan Ümmügülsüm Balcı; “Seydişehir Belediyesi satın almada çalışıyorum. Benim söyleyeceğim her şeyi Muhammed zaten söyledi. Ben şunu söyleyebilirim. Sizi şuna davet ediyorum. 2013’te mavi kapak kampanyası başlattık ve 7 tekerlekli sandalye aldık. Üniversite öğrencileri ile konser düzenledik elde edilen gelir ile 47 tekerlekli sandalye aldık. Bu sandalyeleri köylerde ihtiyaç sahiplerine verdik. Sizlerin desteği ile daha güzel şeyler başarabiliyoruz. Bu desteğinize devam etmenizi bekliyoruz. Son olarak; unutmayın asıl engel sevgisizliktir.” dedi. Haber okunma sayısı: 591

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tarim-arazilerini-sel-vurdu

Tarım arazilerini sel vurdu

20 Ağustos 2019 Salı 23:14
cop-konteynerleri-dezenfekte-edidi-

Çöp konteynerleri dezenfekte edidi

20 Ağustos 2019 Salı 11:25
vergi-dairesinde-karagoz-donemi-basladi

Vergi Dairesi’nde Karagöz dönemi başladı

19 Ağustos 2019 Pazartesi 17:34
baskan-tutal-personelle-bayramlasti

Başkan Tutal personelle bayramlaştı

15 Ağustos 2019 Perşembe 13:45

GÜNDEMDEKİLER

Sulama kanalına düşen köpek kurtarıldı

Seydişehir’de sulama kanalına düşen köpeği Belediye ekipleri kurtardı.

Tarım arazilerini sel vurdu

Seydişehir’e bağlı Ketenli ve Yaylacık Mahallesi’nde etkili olan yağış sele dönüştü. Sel nedeniyle

Çöp konteynerleri dezenfekte edidi

Seydişehir Belediyesi Ulaşım ve Temizlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından mahallelerdeki tüm çöp

Vergi Dairesi’nde Karagöz dönemi başladı

Seydişehir Vergi Dairesi Müdürlüğü görevindeyken Edirne Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne tayini çıkan Bahri

İlçemizden 450 öğrenci üniversiteye gidecek

Seydişehir'den bu yıl 450 öğrenci üniversiteye gidecek.

Bu düğünde gelin at sırtında geldi

Seydişehir’de yaşayan İshak Özel hayatını birleştirdiği Büşra Özel’in “At getirmeseniz yaya

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
kampüs okul