28 Eylül 2020 Pazartesi

şeker

Muhacir öğretmen Hüseyin Hilmi Bey

muhacir-ogretmen-huseyin-hilmi-bey

Seydişehir’in Sosyal Tarih araştırmaları ile tanınan Tarihçi Ercan Arslan, Osmanlı’nın son dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarında Seydişehir’de görev yapmış muhacir bir öğretmen olan Hüseyin Hilmi Bey ile ilgili açıklamalarda bulundu.
16 Ocak 2020 Perşembe 14:01

       Seydişehir’in Sosyal Tarih araştırmaları ile tanınan Tarihçi Ercan Arslan, Osmanlı’nın son dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarında Seydişehir’de görev yapmış muhacir bir öğretmen olan Hüseyin Hilmi Bey ile ilgili açıklamalarda bulundu.

       Tarihçi Arslan şunları söyledi: “Hüseyin Hilmi Bey  R.1312 (M.1896) yılında  Bulgaristan’ın Silistre Kazasında doğdu. Muhacir Mehmet Efendi ile Fatma Hanım’ın oğludur.  Bölgede yaşanan asayiş hadiseleri ve emniyet sorunları nedeniyle pek çok muhacir ailesi gibi Anadolu’ya göç ettiler. Ailesi evvela Seydişehir’in Çavuş Köyüne yerleşti. Hüseyin Hilmi  İlkokulu Seydişehir’de tamamladı. Seydişehir Rüştiyesini bitirdi. Dönemin sayılı eğitim kurumlarından olan Konya Sultanisi’nin 10. sınıfına kadar okudu. Bu okuldan 14 Eylül 1913’te Tasdîknâme ile ayrıldı. 29 Nisan 1914 tarihinde 200 kuruş maaş ile Kesecik ilkokulunda öğretmenlik vazifesine ilk adımını attı. I.Dünya savaşı yıllarında bu okulda tek öğretmen olarak bulundu. Görev süresi 1 Ekim 1919 tarihine kadar 5 yıl 5 ay 14 gündür. Bu süre içerisinde maaşı 600 kuruşa kadar yükselmiştir. Hüseyin Hilmi Bey 1 Ekim 1919-1 Aralık 1919 tarihleri arasında Gevrekli Mektebinde görev yapmıştır.1 Aralık 1919 tarihinde 600 kuruş maaş ile Rehberi Meşrutiyet mektebinde görevine başladı. Bu okul Seydişehir’de 1909 yılında açılmış olan modern bir okuldu. Hüseyin Hilmi Bey okulun bu yıllardaki tek öğretmeniydi. Okulda 1 Eylül 1921’e kadar 1 yıl, 9 ay görevde kaldı. 1921 yılı Eylül ayında okulun tasfiye edilmesi nedeniyle görevinden ayrıldı. Buradan sonra  600 kuruş maaş ile  1 Eylül 1921 -1 Mart 1922  tarihleri arasında bugünkü adı Kayabaşı olan Beyşehir’e bağlı  Muharremkulu köyünde  altı ay görev yaptı. Buradan naklen gittiği Akşehir Kazası Kel Hasan Köyü’nde   19 Nisan 1922’den Ağustos 1923’e kadar  1yıl 4 ay 11 gün çalıştı.

       1923 yılında muallim şehadetnamesi (Diploma) alarak Cumhuriyet Türkiye’sinin eğitim ordusu içerisinde yer almaya devam etti. Hüseyin Hilmi Bey 12 Eylül 1923  tarihinde 700 kuruş maaşla Çalmanda Mektebine atandı. Aylık maaşı 1925 de 1000 liraya daha sonra 1950 kuruşa yükselmiştir. Bu okuldaki görevinden 15 Eylül 1926 tarihinde ayrılmıştır. Seydişehir Merkez Mektebi’nde  1 Haziran 1927 tarihinden  1 Eylül 1927 tarihine kadar 19,50 lira maaşla vazife yaptı. Bu tarihten sonra okulun muhtelit (karma) mektebine dönüştürülmesiyle diğer öğretmenler gibi kadrosu yeni okula aktarıldı.1927-1930 yılları arasında Seydişehir Muhtelit(Karma) Mektebinde Birinci sınıf muallimi olarak görev yaptı. Bu okulun adı 1932 de Seydişehir Özek (merkez) okulu olarak kayıtlarda yer almıştır. En uzun süre görev yaptığı okul merkez ilkokuludur. Soyadı kanunu sonrası Erdayandı soyadını alan Hüseyin Hilmi Bey ilçemiz Avukatlarından Hüseyin Erdayandı Bey’in dedesidir. Muallim Sicil Defterlerinden öğrendiğimize göre Hüseyin Hilmi Bey İlk evliliğini Hatice hanımla yapmıştı.  Fatıma Zehra  ve Mehmet Hadi isimli iki çocukları olmuştur. Bu çocuklardan Fatıma Zehra küçük yaşta vefat etmişti. Mehmet Hadi ise uzun yıllar nüfus müdürlüğü yaptı. Hüseyin Hilmi Bey, Hatice Hanım’ın vefatı üzerine ikinci evliliğini Makbule Hanımla yapacaktır. Bu evlilikten Ahmet ve Kamil isimlerinde iki çocuğu olmuştur. Ahmet Bey Etibank’tan emekli oldu. Kamil Bey ise Sağlık memurluğu vazifesinde bulundu.

       Tarihçi Arslan devam ederek; “Seydişehir, Beyşehir, Akşehir merkez ve köylerinde uzun yıllar öğretmenlik görevinde bulunan Hüseyin Hilmi Bey resim ve elişlerine kabiliyetli idi. Cumhuriyet Türkiye’sinin Seydişehir’deki önemli bir eğitim neferi idi. Çok değerli isimlerin yetişmesine öncülük etti. Seydişehir’de 1941 yılında genç yaşta vefat etti. Kentimizin kültürel kimliğinin oluşmasına katkı sunan  şahsiyetleri genç kuşaklara tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.Haber okunma sayısı: 1091

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

Konuk: Türk çiftçisi de Konya çiftçisi de mevcutla yetinecek kadar zengin değil

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi genel kurulunda üreticileri kahramanlar diye niteleyen Recep Konuk, salgının

Menâkıb-ı Dervîş Hâkî’de Seydişehir

“Makalat-ı Seyyid Harun”dan (Abdülkerim Bin Şeyh Musa,1554-55) yaklaşık altmış yıl sonra yazılmış

Su sorunu şehrin gündeminden çıksın

CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a seslenerek Seydişehir’de yaşanan su sorunun

Çevre düzenlemesi 120 günde tamamlanacak

Proje çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi alan Belediye Başkanı Mehmet Tutal, çevre düzenleme

Özgüven ‘Okulum Temiz’ belgesi aldı

İlçemizin önde gelen eğitim kurumlarından Özgüven Sistem Koleji, Seydişehir’de bir ilki gerçekleştirerek

Konya Şeker, 2020-2021 Pancar Alım Kampanyasını başlattı

Konya Şeker, 2020-2021 kampanya döneminde, fireli 3 Milyon 600 Bin ton pancar işleyecek ve işlenen pancardan da 460

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA