ribo

21 Temmuz 2019 Pazar

şeker

Milli Mücadelede Seydişehir’in yeri

milli-mucadelede-seydisehirin-yeri

Türk İstiklal Harbi’nin 100.yılını idrak ettiğimiz şu günlerde, Seydişehir’in Milli Mücadele’deki yeri hakkında Tarihçi Ercan Arslan tarafından dönemin resmi yazışmalarının ışığında önemli verilere ulaşılmaya devam edilmekte.
29 Haziran 2019 Cumartesi 14:06

        Seydişehir Ahz-ı Asker Şubesi’nce ilçedeki tüm köylere 10 Ağustos 1919 tarihinde silahlı mücadeleye çağrı bildirisi dağıtıldığı ortaya çıktı.   

        Türk İstiklal Harbi’nin 100.yılını idrak ettiğimiz şu günlerde, Seydişehir’in Milli Mücadele’deki yeri hakkında Tarihçi Ercan Arslan tarafından dönemin resmi yazışmalarının ışığında önemli verilere ulaşılmaya devam edilmekte.

         Süvari 7. Alay Kumandanlığı tarafından bastırılan, Seydişehir Kaymakamlığı’nın bilgisi dahilinde Seydişehir Ahz-ı Asker Şubesi’nce ilçedeki tüm köylere 10 Ağustos 1919 tarihinde silahlı mücadeleye çağrı bildirisi dağıtıldığı ortaya çıktı.   

         Tarihçi Ercan Arslan konuyla ilgili şunları aktardı: “Konya Vilayeti Mektubi Kalemi’nden bir sureti Dahiliye Nezaretine gönderilmiş olan 6707/799  No’lu  10 Ağustos 1919 tarihli Vali Vekili - Belediye Reisi Hakkı imzalı belge konumuzla ilgili önemli bilgiler içermekte. Bu belgeye göre  Süvari  7. Alay Kumandanlığında bastırılan  silahlı mücadeleye çağrı bildirisi Seydişehir Kaymakamlığı’nın bilgi ve müsaadesiyle Seydişehir Ahz-ı Asker Şubesi tarafından  tüm köylere dağıtılmıştır.

         Günümüz askerlik şubelerine o dönemde Ahz-ı Asker Şubesi denilmekteydi. Dahiliyye Nezareti de bu yazıyı 20 Ağustos 1919 (20 Ağustos 1335)  tarihinde Harbiye Nezaretine havale etmiştir. Bahse konu bildiri (beyanname) şu şekildedir: “Silahaltından bazı askerlerimiz kaçıyor. Bu dine, millete, zarardır. Milletimizin şerefine, şanına, tarihine lekedir. Bu işte göz yuman kimseler ellerini vicdanlarının üstüne koyup bir avuç toprağımızın göğsünde bir zehirli diken olduklarını düşünsünler. Köy büyükleri, imam ve ihtiyarlarla, ana babalar,…şubeler, neferinden zabitine, yazıcısından, reisine kadar bu hakikatleri  anlatmalılar. Harbden evvelki kadar elimizde kalan top ve silahlarımız yerlerde kalmasın. Kuran-ı Kerim’in kuvvet üzerine yazılmış ayetleri hatırlardan çıkmasın. Çünkü biz Müslümanlar, dünyada her küçük milletin bile bir ordusu bir kuvveti vardır. Sonra asayiş, nizam, her şey bozulur. Köyden köye gidilemez. Her gücü yeten zaif ve âcizi ezer. Düşman da dalımıza biner! Her büyük Devletin harpte gördüklerimiz gibi Rus, İngiliz, Fransız, İtalyan, Avusturya hepsinin Müslümanlardan da askerleri vardır. Kuvvetsiz devlet olmaz. Hükümetimizin elinde emre amade bulunacak bir kuvvet dahil de selamet, hariçte ise bir sulh içün birinci vasıta olduğunu insafı olanlar bilirler. İzinsiz, kâğıtsız, haksız sebeplerle bir adam vazifesini bırakmaz. Bu günahtır. Bir handan çıkarken hesap görülür. Bir devlet evinden, kışladan habersiz gece çıkmak ayıptır. Bu güzel nasihatlerin sonu acıdır. Bir daha affı şahane ümidiyle devletin varlığını tehlikeye düşürmek maazallah saltanat makamını da kolsuz kanatsız tehlikede bırakmak aklın kârı değildir. Uzak Müslümanlar halimize ağlarlar. İçimizdeki dışımızdaki düşmanlarda gülerler. Düşmanlar para ile askerlerimizi kaçırmaya çalıştıkları muhakkaktır. Askerden kaçan düşman demektir. Kaçıranların milliyetini kabul etmek sayılır sonra başka yerlerde olduğu.. firar edenler idam edilir. Ailesi sürülür. Anası babası tedirgin olur. Belki de evi yıkılır. Göz yumanlar müsamaha edenler, firariye yatak olanlar ağır ceza görür. Her tahammülün bir haddi vardır. Ne vakte kadar bu bozukluk devam edecek? Ne vakit dönülecek? Belki de “ bir musibet bin nasihatten evladır” denecek bir hal olur... Sebepsiz bir ev yıkılır. Herkes kendine düşen vazifeyi yapsın. Şubesine gitsin. Ben geldim desin. Zaman çabuk geçer. Sıdk ve sadakatle iş göreni Allah muvaffak eder. Allaha inananlar böyle yapar ve böyle yapıyor. Doğru yol karanlık olmaz. Doğrunun anası ağlamaz”.

         Tarihçi Arslan açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Bu bildiri Seydişehir’in Milli Mücadeledeki yeri hakkında bizlere çok önemli veriler sunmaktadır. Bildirinin altında süvari 7. Alayının mührü bulunmaktadır. Bu Alay Beyşehir’de bulunmaktaydı. Seydişehir’de ise bu Alaya bağlı süvari bölüğü mevcuttu. Yani askeri makama ait bir bildiridir. Valilik makamının konudan haberi vardır. Bildiri, Valilik makamınca Damat Ferid Hükümetine bir şikayet tarzında derhal haber verilmiştir. Bildirinin basılıp dağıtıldığı tarih Mondros Mütarekesinden (30 Ekim 1918) 10 ay, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkıp İstiklâl meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919’dan yaklaşık 3 ay, Milli Mücadele’nin gerekçesi, yöntemi ve amacının belirtildiği Amasya Genelgesinden (22 Haziran 1919) ise yaklaşık 2 ay sonrasıdır. Böylece Beyşehir 7.Süvari Alayı ile  Seydişehir Süvari Bölüğü’nün  Milli Mücadele’nin yanında yer aldığını anlıyoruz. Çünkü silah bırakılmaması, asker kaçaklarının şubelerine dönmeleri ve mücadeleye devam etmeleri hususları her yönden özellikle vurgulanmıştır. Köy büyükleri, ana babalar, imamlar ve ihtiyarlardan destek istenmiştir. Zaman içerisinde yaşanan gelişmeler Seydişehir halkının köyleriyle birlikte bu bildiriye uygun davrandıklarını göstermiştir. Nitekim Seydişehir’in İstiklal Harbi Garp Cephesinde verdiği şehit sayısı 40’tır.İstiklâl Madalyalı Gazi sayısı ise 300’dür. Bu durum özelde Seydişehir için başlı başına bir övünçtür. Milli Mücadelenin 100.yılını idrak ettiğimiz şu günlerde coğrafyanın vatan kalmasında derin manalar taşımaktadır.”

Haberin etiketleri:

Milli Mücadelede, Seydişehir’in, yeri


Haber okunma sayısı: 221

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

trafik-degerlendirme-toplantisi-yapildi

Trafik değerlendirme toplantısı yapıldı

20 Temmuz 2019 Cumartesi 13:28
seydisehirde-bir-rus-casus-ivan-bizanof

Seydişehir’de bir Rus Casus İvan Bizanof

20 Temmuz 2019 Cumartesi 12:55
konya-sekere-kizilaydan-odul

Konya Şeker’e Kızılay’dan ödül

17 Temmuz 2019 Çarşamba 16:43
bicakli-kavga-1-yarali

Bıçaklı kavga 1 yaralı

17 Temmuz 2019 Çarşamba 16:33
cop-konteynirlari-dezenfekte-ediliyor

Çöp konteynırları dezenfekte ediliyor

17 Temmuz 2019 Çarşamba 16:22

GÜNDEMDEKİLER

Trafik değerlendirme toplantısı yapıldı

Kaymakam Aydın Erdoğan başkanlığında trafik değerlendirme toplantısı yapıldı.

ADD yönetiminden İriilter’e teşekkür plaketi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Seydişehir şubesi, eski başkan Hüseyin İriilter’e teşekkür plaketi

Kaymakam Erdoğan Alüminyum İlkokulu’nu inceledi

Kaymakam Aydın Erdoğan, yaz tatilinde tadilat çalışması devam eden Alüminyum İlkokulu'nda incelemelerde bulundu.

Seydişehir’de bir Rus Casus İvan Bizanof

Tarihçi Ercan Arslan'ın araştırmalarına göre Hariciye Nezaretinden Dâhiliye Nezaretine yazılan 19 Mart 1917

Suğla Ovası'nda karpuz hasadı başladı

İlçemiz Suğla Ovası’nda 15 Temmuz itibariyle karpuz hasadı başladı.

Konya Şeker’e Kızılay’dan ödül

2007 yılında başlatılan ve her yıl periyodik olarak devam eden Kan Bağışı Kampanyasına destek veren Konya

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
kampüs okul