05 Aralık 2020 Cumartesi

şeker

Meclis Üyesi Balcı, raporlu personelleri sorguladı

meclis-uyesi-balci-raporlu-personelleri-sorguladi

CHP Seydişehir Belediye Meclis Üyesi Hikmet Balcı yaptığı yazılı açıklamada, Belediyede kadrolu personel olarak çalışan bazı kişilerin raporlu olmalarına rağmen sosyal yaşantılarına dikkat etmeksizin kalabalık ortamlarda bulunduklarını, ticaretle iştigal etikleri gerekçesiyle belediyeye önerge verdi.
02 Ekim 2020 Cuma 10:29

CHP Seydişehir Belediye Meclis Üyesi Hikmet Balcı yaptığı yazılı açıklamada,  Belediyede kadrolu personel olarak çalışan bazı kişilerin raporlu olmalarına rağmen sosyal yaşantılarına dikkat etmeksizin kalabalık ortamlarda bulunduklarını, ticaretle iştigal etikleri gerekçesiyle belediyeye önerge verdi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Hikmet Balcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyunda ciddi manada rahatsızlık uyandırdığı ve meclis üyesi olmam sebebiyle tarafıma iletilen şikayetler sebebiyle 04.09.2020 tarihli meclis toplantısında 1 nolu gündem maddesi görüşülürken gündeme getirdiğim ‘Belediyemizde kadrolu personel olarak çalışan bazı kişilerin raporlu olmalarına rağmen sosyal yaşantılarına dikkat etmeksizin kalabalık ortamlarda bulunmaları ve 657 Sayılı Kanuna tabi memur olmalarına rağmen ticaretle iştigal etmeleri’ hususunda delilleriyle durum iletildiğinde başkanlığınızca gereğinin yapılacağı taahhüt edilmişti:

 YASAL BOYUTTA GEREĞİ YAPILMALIDIR

Bilindiği üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 28. Maddesi ‘Memurlar Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar.’ amir hükmüne aykırı davranıldığı ekteki bastırılmış ve kamuoyu ile paylaşılan ticari kart, çalışma saatleri içerisinde çekilen fotoğraf ve sergilenen ticari tavırlardan net olarak ortadadır. Kendi paylaşımlarından ulaşılan ekteki delillerden belirli şahıslar ve tespit edilecek benzer tavır ve davranış sergileyen belediyemiz personelinin Belediyemizde çalışarak mı yoksa ticaretle iştigal ederek mi kamuya hizmet edecekleri sorulmalı ve yasal boyutta gereği yapılmalıdır.

15.04.2020 tarihli, 72717498-929-E.1686 Sayılı ‘Personelle ilgili diğer işler’ konulu Belediye Başkan Yardımcısı imzalı, 22 Mart 2020 tarih ve 31076 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2020/4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalananların ‘Evde kalmaları ve kendilerini izole etmelerine’ dair yazınızda önerilen tavır ve davranışların Covit-19 salgın sürecinde raporlu personele de uygulanması gerektiği tartışmasızdır ve yazınızın sonundaki ‘Bu tedbirlere uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır’ gereğinin bu personele de yapılması gerekmektedir.

Tüm bu nedenlerle yukarıda belirtilen tavır ve davranışları sergileyen personel hakkında gerekli idari ve yasal işlemlerin yapılarak kamuoyundaki oluşan rahatsızlığın giderilmesi ve belediyemiz çalışanları arasındaki uyum ve verimliliğin sağlanabilmesi için meclis üyesi sıfatıyla iş bu başvuruyu yapmam gerekmiştir.

Gerekli araştırmaların yapılarak konunun tarafımızca adli mercilere taşınmasına gerek bırakılmayarak, yukarıda belirli ihlallerle ilgili idari ve adli boyutta gereğinin yapılması umuduyla gereğinin yapılmasını saygıyla dilerim. 29.09.2020” Haber okunma sayısı: 3505

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı; işte detaylar...

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde Pazartesi saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma

Diyanet'ten Cuma namazı açıklaması

Yüksek Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son dönemde

Su kayıpları kontrol altına alınıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, temiz içme suyunu korumak, arıtmak ve işletme

Engelliler Günü’nde meyve fidanı diktiler

Seydişehir Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören engelli öğrenciler 3 Aralık Dünya Engelliler günü

Kamuda yeni mesai düzenlemesi

Konya Valiliği 2 Aralık Çarşamba gününden itibaren uygulanacak yeni mesai saatlerini açıkladı.

Aşının vurulacağı tarih belli oldu

Türkiye'ye Aralık ayı itibariyle Çin menşeli 50 milyon doz Koronavirüs aşısı gelecek. Sağlık

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA