20 Ocak 2021 Çarşamba

şeker

Krakow Rakowice Mezarlığı’nda Seydişehirli bir subay

krakow-rakowice-mezarliginda-seydisehirli-bir-subay

I.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin müttefiklerine yardım ettiği ve Rusya’ya karşı savaştığı cephelerden Galiçya Cephesi’nde yaralanıp, Polonya’nın Krakow Garnizon Hastanesi’nde tedavi görürken şehit olan Osmanlı-Türk askerlerinden biri de Seydişehirli Üsteğmen Mehmed İsmail Hakkı Bey (1894-1916) idi.
08 Ocak 2021 Cuma 09:40

I.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin müttefiklerine yardım ettiği ve Rusya’ya karşı savaştığı cephelerden Galiçya Cephesi’nde yaralanıp, Polonya’nın Krakow Garnizon Hastanesi’nde tedavi görürken şehit olan Osmanlı-Türk askerlerinden biri de Seydişehirli Üsteğmen Mehmed İsmail Hakkı Bey (1894-1916) idi.

 

Tarihçi Ercan Arslan konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Mehmed İsmail Hakkı Bey 1894 yılında Seydişehir’de dünyaya geldi. Tüccar bir ailenin çocuğu idi. I.Dünya Savaşı’nda rütbesinin üsteğmen olması dolayısıyla harbiye mezunu olduğunu düşünmekteyiz. Üsteğmen Mehmed İsmail Hakkı Bey, I.Dünya Savaşın’da 15. Kolordu, 20. Tümen, 61. piyade Alayı, 4. Bölük’te yer almaktaydı. Galiçya Cephesinde müsademe esnasında sağ kalçasından kurşun yarası almıştı. Krakow’da Wroclawska Caddesinde, Sokak 1-3 adresinde bulunan 15 nolu Garnizon Hastanesi’nde 38 nolu koğuşta, 15/II numarada kayıtlı idi. Kurşun yarası alan Osmanlı Askerleri bu binada tedavi altına alınmışlardı. Üsteğmen Mehmed İsmail Hakkı Bey, bu hastanede tedavi altında iken 6 Ekim 1916 tarihinde saat 19:30’da kurşun yarasına bağlı olarak şehit olmuştu (Vuln. sclop. femoris dextri, Sepsis). Vefat ettiğinde 22 yaşındaydı. “Postmortem inceleme sertifikası” No: 4611’dir. Bu subayın Postmortem inceleme sertifikası’na morgta ayak parmağına takılmış olan bilgi kâğıdı da eklenmişti. 8 Ekim 1916 tarihinde Rakowice Mezarlığı’nda (Cmentarz Rakowicki) XXVI nolu Ada – Kuzey, 2. Müslüman Parseline defnedilmiştir.(Piotr Nykiel, 1916 ile 1919 Yılları Arasında Krakov Müstahkem Mevkii Hastanelerinde Osmanlı Askerleri-Polonya Kaynakları Işığında, Belleten, Cilt: LXXX, sa.287,Nisan 2016,s.261-288)” 

SEYDİŞEHİRLİ ÜÇ ŞEHİT TESPİT EDİLMİŞ

Tarihçi Arslan, “Galiçya Cephesi’nde 15. Kolordunun ilk komutanı Kurmay Yarbay Yakup Şevki (Subaşı) Paşa, ikinci komutanı General Cevat (Çobanlı) Paşa’dır. Bu cephede Seydişehirli üç şehit tespit edilebilmiştir. Bunlar Mustafa oğlu Ahmet (d.1308-1917),Hasan oğlu İbrahim (d.1312-1916),Emir Hasan oğullarından Hüseyin oğlu İbrahim (d.1312-1916)’dir. (Ercan Arslan, Adlarıyla Vatanı Yükselten Seydişehirli Şehitlerimiz, Konya 2008) Bu üç şehidimizin mezarları maalesef bilinmemektedir. Ancak 15.Kolordu subaylarından Seydişehirli Üsteğmen Mehmed İsmail Hakkı Bey, dördüncü şehidimiz olarak Polonya’da Başkent-Krallık Krakow Belediyesi Vefat Edenler Defteri’ne 21.10.1916 tarihinde 3689 numarayla kaydedilmiştir. (AZCKwK: 3268/1916). Kendisi henüz 22 yaşında bekâr bir subay olarak tahminen ilk askeri tecrübesi olan Galiçya Cephesinde şehit düşmüştü. Bu manada Seydişehir’deki yerel yönetimlerimiz tarafından T.C. Varşova Büyükelçiliği nezdinde Krakow Belediyesi ile temas kurulup, I.Dünya Savaşı yıllarındakine benzer acıların yaşanmaması adına dostluk ve barışın pekiştirilmesine katkı sunulabilir. Polonya’daki diplomatik temsilciliklerimiz 18 Mart ve diğer önemli günlerde Krakow’daki Türk Şehitliğine resmi ziyaretler yapmaktadırlar. Seydişehirli Üsteğmen Mehmed İsmail Hakkı Bey’in şahsında, Seydişehirli Şehitlerimizin anısına Seydişehir’den Polonya Krakow’a uzanan bir köprü oluşturulabilir” dedi.Haber okunma sayısı: 1999

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’e 426 doz aşı geldi

Seydişehir’e ilk etapta 426 doz aşının geldiği bildirilirken, 15 Ocak itibariyla bu aşıların tamamlanması

Antalya yolunda kaza: 2 ölü, 3'ü ağır 5 yaralı

Seydişehir-Antalya Karayolu’nda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybederken, 3'ü ağır olmak

Sağlıkçılara koronavirüs aşısı yapılmaya başladı

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hakan Özdemir Seydişehir’de sağlık personellerine aşı yapılmaya

Ak Parti’den fidanlık şefine ziyaret

Ak Parti Seydişehir İlçe Başkanı Kemalettin Atalay ve yönetm kurulu üyeleri İlçe Orman Fidanlığı Şefi

Tutal, projelerin takibi için Konya’da

Seydişehir’in ekonomik ve sosyal anlamda gelişmesine katkı sağlamak amacı ile ikili görüşmelerine ara

Ketenli Derneği’nden giyim ve gıda yardımı

Ketenli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ihtiyaç sahibi çocuklara giyim, ailelere ise gıda yardımında bulundu.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA