25 Ocak 2020 Cumartesi

şeker

'IATENS'19' Konferansı Seydişehir'de gerçekleştirildi

iatens19-konferansi-seydisehirde-gerceklestirildi

"Alüminyum" temalı mühendislik ve doğa bilimleri konferansı "IATENS 19" (The International Aluminium-Themed Engineering And Natural Sciences Conference) Seydişehir'de gerçekleştirildi.
07 Ekim 2019 Pazartesi 12:43

          "Alüminyum" temalı mühendislik ve doğa bilimleri konferansı "IATENS 19" (The International Aluminium-Themed Engineering And Natural Sciences Conference) Seydişehir'de gerçekleştirildi.

          Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi ve ETİ A.Ş işbirliği ile düzenlenen IATENS'19 Uluslarası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansı 04-06 Ekim 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi konferans salonunda yapıldı.

          Konferansın ev sahipliğini yapan Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan şunları söyledi:

          "Seydişehir'de ilkin gerçekleştiği bu önemli konferansa ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Türkiye'de boksit ilk kez ilçemizde bulundu. ETİ A.Ş gibi önemli bir alüminyum fabrikası ilçemizde bulunuyor. Bizde elimizden geldiğince birbirinden değerli akademisyen ve bilim adamını bir araya getirdik.

"Alüminyum madeni neden önemli"          Arıkan’ın konuşmasının ardından, Prof. Dr. Metin Gürü, "Dünyada yer kabuğunda yüzde 8 demirden sonra ikinci sırada yüzde 5 alüminyum yer alıyor. Son yıllarda ince levha üretimi ile gıda sektöründe önemli yer tutuyor. Metaller içinde en fazla kullanılan demir ve bakırdır. Şu anda alüminyum bakırın önüne geçmiştir. Günlük hayatımızda da alüminyum kullanımında büyük artış yaşanmaktadır. Alüminyum alaşımlarının geliştirilmesiyle taşıtın yüzde 20'si, elektriğin yüzde 15'i ambalajlamanın yüzde 10'u alüminyumdan oluşmaktadır. Artık araçlarda hafiflik ve hız çok önemli durumdadır. Bu nedenle alüminyumun araçlarda kullanımı da çok önem arz etmektedir. Önce metal çağıydı şimdi kompozit çağı oldu. Bu çağda alüminyum metali en önemli metallerden birisi." dedi.

          Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman ise biyomalzemeler üzerine yaptığı konuşmada, milli savunma ürünlerinde roket atar başlıklarda yüzde 85'e varan oranda malzemesinin alüminyumdan olduğunu ifade ederek, Dünya'da biyomalzeme pazarının 200 milyar doların üzerinde olduğunu kaydetti.

“BU KONFERANS SEYDİŞEHİR İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM”

          Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Günümüz şartlarında en önemli şeylerden birisinin alüminyum olduğunu belirterek bu anlamda düzenlenen programların değerli olduğunu söyledi. Seydişehir’de her şey 1960’lı yıllarda o dönemde Keçili ismi olan, bugünde Madenli ismini taşıyan mahallemizde yaşayan keçi çobanlığı yapan Mümin dedemizin boksit madenini bulmasıyla başlar. 1969 yıllarında fabrikanın temelleri atılır ve fabrika işlemeye başladığı zaman Seydişehir’de çıkarılan boksit alüminyum madeni Türkiye’nin ve dünyanın gündemine girmiş olur. Bugün uzay sanayisinde, savunma sanayisinde, bindiğimiz otomobillerden, evde kullandığımız tüm eşyalara varana kadar alüminyum madeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 21. yüzyılın en önemli hatta tek önemli metali diyebileceğimiz bir noktaya gelmiştir. Bu yüzden üzerinde konuşulması, konferanslar yapılması ve çalışılması gereken bir maden türüdür. İlçemizde ilk defa uluslararası bir program bu şekilde dizayn edilmiş ve bugün uygulanmaya başlamıştır. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seydişehir açısından önemli bir kazanım olan bu programdan sonuçlar çıkartıp yolumuza bilimsel alanda ilerleyerek devam etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygılar sunuyorum. Programın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“ALÜMİNYUM SEYDİŞEHİR’İ EKONOMİK, SİYASİ VE KÜLTÜREL ANLAMDA DEĞİŞTİRDİ”

          Kaymakam Aydın Erdoğan; “Alüminyumun, Seydişehir’in sadece ekonomisine değil sosyo-kültürel yapısına da önemli katkılar sağladığını belirtti. Bugün ilçemiz adına çok önemli bilimsel bir çalışmaya ev sahipliği yapıyoruz. Alüminyumun kalbi olan ilçemizde, olması gereken ancak şu ana kadar olmamış bir eksikliği çok değerli Dekanımız görmüş ve bu konuda bilimsel bir çalışmanın gerekliliğini hissetmiş. Bizler de maddi ve manevi desteği kendisine verdik. İlçemiz için büyük bir adım, büyük bir çalışma. Umarım ki bu çalışma, bundan sonra alüminyum üzerine yapılacak çalışmaları da tetikleyecektir. Alüminyum ilçemiz açısından sadece bir metal değil, ilçemizin bugünkü halini almasında, sosyal yapısında, ekonomik yapısında, hatta siyasi ve kültürel yapısının oluşmasında çok önemli bir malzeme. Bu manada alüminyum bizim için bir ekonomik değeri olan bir metal değil, çok önemli bir değer. Ancak bilimsel yönü biraz eksikti. Dekanlığımızın ve Üniversitemizin bu tür bilimsel çalışmalar yaparak bu açığı da kapatmasıyla, çok ciddi mesafeler alınacağını ümit ediyoruz. Bu konferansın ilçemize hem maddi hem de manevi anlamda çok ciddi katkılarının olmasını ve Bundan sonra ki çalışmalara da rehberlik yapmasını temenni ediyoruz. Konferansın hazırlanmasında emeği geçen Belediye Başkanımıza, Dekanımıza, Rektörlüğümüze ve Eti Alüminyum A.Ş.’ ye çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

          Konferansa İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ETİ A.Ş Genel Müdürü Mehmet Arkan, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Metin Gürü, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman ile Fransa, Bangladeş, Polonya, Romanya ve Malezya'dan akademisyenler katıldı.Haber okunma sayısı: 668

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

CHP İlçe Başkanı Özel’den basın açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Seydişehir İlçe Başkanı Orhan Özel, gazeteci yazar Uğur Mumcu ve şehit polis Gaffar

YİKOP'tan Arasta Çarşısı’na ödenek

Seydişehir Belediyesi tarafından tarihi Arasta Çarşısı içerisinde yer alan iş yerleri restore ve cephe giydirme

Kırsal ve merkez mahallelerde hizmete devam

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler merkez ve kırsal mahallelerde yolların bakım,

Seydişehir’e tam donanımlı yeni ambulans

Sağlık Bakanlığı tarafından Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen 9 tam donanımlı ambulansın 1

Muaythai sporcuları Konya'dan birincilikle döndü

Muaythai İl Şampiyonası'nda 47 kulüp arasında en fazla madalyayı Seydişehir Belediyesi Muaythai spor kulübü

Öğrenciler hayvanlar için doğaya yem bıraktı

Seydişehir’de öğrenciler soğuk kış günlerinde aç kalan hayvanlar için doğaya yem bıraktı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA