05 Aralık 2020 Cumartesi

şeker

Atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor

atiklar-geri-donusume-kazandiriliyor

Seydişehir Belediyesi, ilçedeki kaynakların verimli kullanılması ve israfın önlenmesine yönelik başlatmış olduğu “Sıfır Atık” projesi kapsamında cam, metal, plastik ve kağıt atıklarını geri dönüşüme kazandırmaya devam ediyor.
22 Ekim 2020 Perşembe 14:34

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık” projesi kapsamında 2020 yılında 1.470 ton cam, metal, plastik ve kağıt atığını dönüşüme kazandıran Seydişehir Belediyesi, atık yönetiminde önde gelen ilçeler arasında yer alıyor.

Sıfır Atık projesi kapsamında uygulanan projelerle Konya’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Sıfır Atık” Belgesi alan 2 ilçeden biri olduklarını belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ilçede toplanan atıkların milli ekonomiye kazandırmaya devam edeceklerini belirtti.

 

KATMA DEĞERİMİZİ ARTTIRARAK DEVAM EDECEĞİZCam, metal, plastik ve kağıt atıklarını geri dönüşüme kazandırarak milli ekonomiye büyük katkı sağladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık” projesi, ülkemizin tamamında başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Bu proje kapsamında bizler de ilçemizde başlattığımız çalışmalar neticesinde ilçemizdeki atıkları milli ekonomiye kazandırma noktasındaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızın meyvelerini alarak 2020 yılı içerisinde belediye olarak 882 ton kağıt, 367 ton plastik, 74 ton cam ve 147 ton metali geri dönüşümle milli ekonomiye kazandırdık. Bu rakamların üzerine her gün yenisini ekleyip geri dönüşümdeki katma değerimizi arttırarak devam edeceğiz” dedi. 

 

AYRIŞMA EVLERİMİZDEN BAŞLAR

Başkan Tutal, “Sıfır Atık projesi kapsamında 2020 yılı bizler için bir atılım yılı oldu. Belediye olarak ilçemiz genelinde başlattığımız kampanya neticesinde ilk olarak okullarımıza seminerler verdik. Daha sonra ana yollarımız ve meydanlarımız başta olmak üzere ilçemiz geneline atık toplama kumbaraları yerleştirerek ilçemizde farkındalık oluşturduk. Bu çalışmalarımızla Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından “Sıfır Atık” belgesi alan Konya ilçeleri arasındaki 2 ilçeden biri olduk. Sıfır atık konusundaki çalışmalarımıza aynı hassasiyetle devam edeceğiz. İnsan emanetçidir ve kendisine emanet edilen doğayı korumalıdır. İçinde yaşamın devam ettiği hayatımızda, hava, toprak ve su gibi doğal kaynaklar yalnız insanın değil yeryüzündeki bütün canlıların ortak malıdır. Evsel atıklar çöp değildir. Katma değerdir. Ayrışma evlerimizden başlar. Vatandaşlarımızın evsel atıkların ayrıştırılmasında daha dikkatli ve titiz olmaları gerekmektedir. Toplumsal bilinç ve birliktelikle topyekün seferberlikle halkımızın duyarlılığı ile ülke ekonomisine kazanç sağlamış oluruz.  Biz bu dünyanın doğal kaynaklarını ne kadar  tasarruflu kullanırsak, bizden sonraki nesiller de o kadar az kaynak sıkıntısı çekecek ve gelecek kuşakların da doğal kaynaklardan yararlanma imkanları olacaktır.” diye konuştu.

 

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Çevreci bir belediye olmanın yanında ilçe sakinlerine daha yeşil ve daha düzenli yeşil alanlar sunmaya da devam ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Tutal, “Bir yandan atıklarımızı geri dönüşüm yoluyla milli ekonomiye kazandırırken diğer yandan da ilçemizi daha yeşil hale getirmek için de çalışmalarımız devam ediyor. Yine bu çalışmalarımız neticesinde 2020 yılı içerisinde ilçemize 207 bin m² yeni yeşil alan kazandırarak kişi başı düşen yeşil alan miktarını da arttırmaya devam ediyoruz. Yapımı devam eden Millet Bahçesi projemiz de ilçemizin çehresini değiştirecek” ifadelerini kullandı. Haber okunma sayısı: 1766

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı; işte detaylar...

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde Pazartesi saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma

Diyanet'ten Cuma namazı açıklaması

Yüksek Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son dönemde

Su kayıpları kontrol altına alınıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, temiz içme suyunu korumak, arıtmak ve işletme

Engelliler Günü’nde meyve fidanı diktiler

Seydişehir Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören engelli öğrenciler 3 Aralık Dünya Engelliler günü

Kamuda yeni mesai düzenlemesi

Konya Valiliği 2 Aralık Çarşamba gününden itibaren uygulanacak yeni mesai saatlerini açıkladı.

Aşının vurulacağı tarih belli oldu

Türkiye'ye Aralık ayı itibariyle Çin menşeli 50 milyon doz Koronavirüs aşısı gelecek. Sağlık

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA