30 Kasım 2020 Pazartesi

şeker

Torba yasa, esnafa çare olacak mı?

torba-yasa-esnafa-care-olacak-mi

Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, son çıkan torba yasa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
17 Kasım 2020 Salı 13:22

Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, son çıkan torba yasa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs etkilerinden dolayı zor günler yaşayan esnaf ve sanatkârın gözü kulağı devletin atacağı adımda idi. Torba kanun yasallaştı; yapılandırma esnaf ve sanatkârı ne kadar tatmin etti. Konu ile ilgili Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar açıklamada bulundu.

Başkan Aypar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaklaşık dokuz aydan bu zamana kadar, koronavirüs yüzünden yaşamını yitiren vatandaşlarımız ve sarsılan ekonomimiz yüzünden millet olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Başta sağlık çalışanlarımız ve salgının bertaraf edilmesi için emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Salgınla mücadele kapsamında, çalışanların, yani maaşlı kesimin, ekonomik yönden fazlaca etkilenmediğini biliyoruz. Pandemi de sokağa çıkma yasakları ve diğer kısıtlamalardan ötürü kapanmak zorunda kalan esnafımız, zaten var olan sıkıntıları üzerine virüs nedeniyle ve dövizdeki aşırı çıkışlarla ekonomik açıdan daha da sıkıntıya girmiştir. 

NAKİT SIKINTISI HALA DEVAM ETMEKTEDİR

Devletimiz tarafından esnafımızın kullandığı, hazine destekli kredilerde, faizli ertelemeler yapılsa da esnafın derdine çare olamamıştır. Altı aylığına ertelenen SSK, BAĞ KUR primleri ve vergi ve idari para cezalarında yapılan ertelemeler dahi soruna çare olamamıştır. Gelinen notada ekim ayı itibariyle, ertelenen ve ödenmesi gereken kredi ve borçlar için nakit sıkıntısı hala devam etmektedir. Oda olarak, Esnafımızın bu problemlerini esnaf ve sanatkârın şartsız, koşulsuz, bankaların inisiyatifine bırakılmadan şu zor dönemi atlatacak kadar, faizsiz kredi ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu istemlerimizi, ilgili Bakanlıklar ve Kurumlar ile Bölge Milletvekillerimize yazılı ve sözlü olarak defaten aktardık. Basında da yer alan ve geçtiğimiz günlerde onaylanıp yasallaşan ekonomik yapılandırma(Torba Yasa) Esnaf ve Sanatkârımıza yine bir umut olmadı. Ekonomik yapılanma büyük firmalara memnuniyet verici olabilir ancak, Pandeminin başlangıcından bu güne kadar Kefalet Kooperatif Kredileri, Sigorta Bağ kur primleri için yapılan üç ve altı aylık ertelemeler küçük Esnaf ve Sanatkâra çare olmamıştır.

 

ESNAFIMIZ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMÜŞTÜR

Torba yasada, orman ve tarım ile uğraşanların kooperatiflere olan kredilerin borç yapılandırması yer alırken, esnaf ve sanatkârın kredi borçlarının göz önüne alınmaması bizleri üzmüştür. Dün olduğu gibi bugünde, esnaf ve sanatkârımız üvey evlat muamelesi görmüştür.

Tarımla uğraşan vatandaşlarımızın da elbette sorunları büyük ancak, hatırlanırsa, coronadan dolayı sokağa çıkma yasaklarında, Esnaf ve Sanatkara işyerleri kapattırılırken, tarımla uğraşan çiftçilerimiz bu yasaklardan muaf edilmişti. Biz, iki milyon esnaf ve sanatkâr ailesi olarak, ülkemizin ve vatandaşlarımızın zor günlerinde tüm fedakârlıklarda bulunmuş olmamıza rağmen torba yasada kısmi destek verilmesi esnafımızı olumsuz düşüncelere sevk etmektedir.

 

VİRÜS ESNAF TARAFINDAN İCAD EDİLMEMİŞTİR

Siftah yapmadan evine ekmek götürme, borcunu, vergisini ödeme mücadelesi veren küçük Esnaf ve Sanatkârın süslü laflarla yanında yer alıyor görünmenin kimseye fayda getirmeyeceği artık anlaşılmalıdır. Ülke olarak borcumuz ve sorunlarımız çok ve zordur bunları biliyor ve anlıyoruz. Ancak bu borç ve sorunların tek müsebbibi Esnaf ve Sanatkâr değil, coronavirüste, Esnaf ve Sanatkârlar tarafından icad edilmemiştir. Eğer ekonomik bir mücadele, seferberlik ve fedakârlık yapılacaksa, toplumun her kesimi bu işin içine katılmalıdır. Küçük esnaf ve sanatkârın bitmek üzere olduğu şu dönemde, Konesob, Federasyonlarımız ve Tesk gibi üst kuruluşlarımızın da feryadımızı artık duymalarını ve duyurmalarını bekliyoruz. Allah böyle felaketleri ülkemize yaşatmasın.” Haber okunma sayısı: 1824

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bir-buyuk-zam-da-motorine

Bir büyük zam da motorine!

26 Kasım 2020 Perşembe 13:33
benzine-37-kurus-zam

Benzine 37 kuruş zam

25 Kasım 2020 Çarşamba 17:09
torba-yasa-esnafa-care-olacak-mi

Torba yasa, esnafa çare olacak mı?

17 Kasım 2020 Salı 13:22
devlete-olan-borclar-yapilandirilacak

Devlete olan borçlar yapılandırılacak

12 Kasım 2020 Perşembe 10:49

GÜNDEMDEKİLER

MHP’den iade-i ziyaret

MHP İlçe Başkanı Eyüp Gül, Ak Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay'ı ziyaret etti.

1915’te Erzurum’dan Seydişehir’e muhaceret

I.Dünya Savaşı yıllarında 1915’te Erzurum’un Hasankale Kazası’nın Ilıca Köyü’nden, işgalci Rus

MEB’den Seydişehir’e başarı belgesi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından salgın hastalık sürecinde yapılan temizlik malzemeleri üretimi nedeniyle

Prestij Caddesi’nin açılışı yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Seydişehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan ‘Muhsin Kiremitçi

Bir büyük zam da motorine!

Motorinin litre fiyatına yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, emeklilerin yaşadığı mevcut sorunların araştırılması

ÇOK OKUNANLAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA