08 Nisan 2020 Çarşamba

şeker

Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan e-fatura açıklaması

esnaf-ve-sanatkrlar-odasindan-e-fatura-aciklamasi

Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek e-fatura ve e-arşiv uygulamalarına yönelik açıklamalarda bulundu.
16 Aralık 2019 Pazartesi 11:03

        Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek e-fatura ve e-arşiv uygulamalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

        Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Aypar yaptığı açıklamada:

“Mükelleflere fatura ve belgelerini bundan böyle elektronik ortamda yazma ve saklama zorunluluğu getirildi. Üyelerimizin ve ticaret erbabının belirtilen tarihten sonra, vergi mükellefi olan kimselere kesecekleri 5.000 TL, ile şahıslara kesecekleri 30.000 TL üzeri tutarındaki faturalarını e-fatura yani elektronik ortamda keseceklerdir.” diyerek bu uygulama GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) sayfasından internet marifetiyle yapılacağını, kesilen bu tür faturalarında aynı yöntemle arşivlenmesi sağlanacağını bildirdi.

        Aypar, “Oda olarak, üyelerimize ait diğer hizmetlerimizi zaten elektronik ortamda sürdürmekteyiz. Ancak 1 Ocak 2020 tarihinde başlanacak bu uygulama için hem ilgili kurumların ve hem de mükelleflerin alt yapı konusunda hiçbir hazırlıklarının olmadığını ve alt yapısının oluşturulmadığını düşünüyoruz. Kaldı ki; önceki dönemlere ait manüel olarak yapılan uygulamaların bile tam anlamıyla yapılamadığını görüp, yaşamaktayız.        Bu uygulamanın ileri ki tarihe ertelenmesi gerekmektedir. Kısa sürede hayata geçirilmeye çalışılan uygulama hakkında üyelerimiz de yeterli bilgiye sahip değildir. Üyelerimiz odamızda oda personeli tarafından bilgilendirilmektedir.

        Daralan piyasa yüzünden esnaf ve sanatkârın, ekonomik sorunlarla Artık baş etmekte zorlandığını, piyasaya olan borcunun dışında elektrik, telefon, Bağ-kur, vergi gibi zorunlu harcamalarını yapamaz hale gelmiştir. Sıkıntıda olan reel sektör için, sürekli sorunlarımızı aktardığımız başta üst kuruluşlarımız ve ilgili bakanlıklar acilen ekonomik tedbirleri ortaya çıkarmalıdır. Bunun için KOSGEB ve diğer finansal desteklerin devreye sokulmasını, yılbaşı itibariyle asgari ücrete yapılacak zammın, yeterince yüksek olan, oda aidatları ve Bağ-kur primlerine yansıtılmaması bekliyoruz.” dedi.Haber okunma sayısı: 3389

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

Koronavirüs vaka sayısı Konya'da neden fazla?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ülkede en çok koronavirüs vakalarının görüldüğü şehirleri

Konya’ya giriş ve çıkışlar kapatıldı

Korona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını azaltmak için Türkiye genelinde 30 büyükşehir ve Zonguldak

Vaka sayısı 20 bin 921'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca,

Bulgar komitacılarına karşı Seydişehir taburu

Manastırda, Ferik (Korgeneral) Nasır Paşa’nın 9 Ekim 1903 tarihinde baş kitabete yazdığı üç sayfalık

Özgüven Sistem okulu eve taşıdı

Özgüven Sistem Koleji tüm kademelerde eğitime devam ediyor.

Ekmek kese kağıdında satılacak

Seydişehir’de ekmeklerin kese kağıdında satılması kararı alındı.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA