28 Eylül 2020 Pazartesi

şeker

Seydişehir’de eğitim gören gayrimüslim öğrenciler

seydisehirde-egitim-goren-gayrimuslim-ogrenciler

Osmanlı’dan Cumhuriyete Seydişehir kentinde gayrimüslim Rum ve Ermeni ailelerin varlığı bilinmekte. Bu ailelerin çocukları şehirde bulunan okullarda Osmanlı-Türk ailelerinin çocukları ile birlikte eğitim öğretim faaliyetlerinden faydalanmışlardı.
12 Aralık 2019 Perşembe 08:49

        Osmanlı’dan Cumhuriyete Seydişehir kentinde gayrimüslim Rum ve Ermeni ailelerin varlığı bilinmekte. Bu ailelerin çocukları şehirde bulunan okullarda Osmanlı-Türk ailelerinin çocukları ile birlikte eğitim öğretim faaliyetlerinden faydalanmışlardı.

        Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Tarihçi Ercan Arslan şu açıklamalarda bulundu:

“Seydişehir kentinde bulunan Rüştiye mektebi, Merkez İptidai Mektebi, Mustafa Necip Bey Mektebi, Numune Mektebi, Seydişehir Özek okulu, Seydişehir Merkez ilkokulu gibi eğitim kurumlarında kentteki gayrimüslim Ermeni ve Rum ailelerin çocukları da eğitim öğretim görmüşlerdi. Seydişehir Rüştiyesi’nde 16 Temmuz 1904 yılında ilk yıl talebelerinden Sova Ağa oğlu Yuvani Efendi 12 yaşında idi. Okulun 1906 yılı 1.sene öğrencilerinden bir tanesi de Cemır Ağa oğlu Mıgırdiç Efendiydi. Okulun 2 Temmuz 1911 yılı birinci sene Mihran Efendi ise 15 yaşında idi.öğrencilerinden Rayalon Efendi oğlu Karabet Efendi 13 yaşındaydı. İkinci yıl öğrencilerinden  Serob Ağa oğlu Artin Efendi idi. 24 Haziran 1912 yılı ilk sene öğrencilerinden  Hovaç Ağa oğlu Hristo Efendi 16 yaşındaydı. Üçüncü  sene öğrencilerinden Haçir Ağa oğlu 

        Seydişehir Merkez İptidai Mektebi 13 Ocak 1915 tarihinde 1.sene öğrencilerinden 162 numaralı İstidraki Efendi oğlu Hristo ‘nun doğum yeri Aydın Vilayeti’nin  Çal Kazası’nın Demirci Molla Hüseyin Mahallesi idi. Rapayan Efendi oğlu Miran Efendi ise Seydişehir doğumlu idi. Okul numarası 188 idi. Mustafa Necip Bey İptidaisi’nin  7 Haziran 1915 tarihli imtihan cetvelinde Hovaç Efendi’nin iki oğlundan  164 numaralı Niko Efendi 4.sene öğrencilerindendi. 16 yaşında idi. Diğeri ise üçüncü sene öğrencilerinden 165 numaralı Nikom Efendi idi. Seydişehir Numune Mektebi 1919 yılı  ikinci yıl öğrencilerinden 3 numaralı  Hovaç Efendi oğlu Filip Efendi 15 yaşında idi. Bu öğrenciler Kuran-ı Kerim, Tecvid, Malumat-ı Diniye derslerinden muaf tutulmuşlardı. Seydişehir kentindeki gayri müslim ailelerin o yıllarda kız çocuklarını okullara gönderdiklerine dair bir kayda ulaşmadık. Aynı yıllarda kentteki Osmanlı Türk ailelerinin ise kız çocuklarını eğitim öğretim haklarından mahrum etmediklerini mevcut okullardaki kız öğrencilerin varlığından biliyoruz” dedi.

        Tarihçi Arslan sözlerine devam ederek “Cumhuriyet Türkiye’sinde ise bu durum devam etti.1934-35 eğitim öğretim yılında Seydişehir Özek (merkez) Okulu üçüncü sınıf öğrencilerinden bir tanesi de 3 numaralı  Ohannes oğlu Bedros idi. Ohannes ailesi Seydişehir’e  sonradan gelmiş olan Manisa Ermenilerindendi. Bedros 1925 yılı Seydişehir doğumludur. Aile soyadı kanunu sonrasında önce Sepetçi, sonra Sayan soyadını almıştır. Bedros  Sayan uzun yıllar kentimizde terzilik yapmıştır. Eşi Beyşehir Ermenilerinden Şagat Hanım’dır. Sayan ailesiyle tanışma imkanım oldu. Kendilerinden Seydişehir’le ilgili anılarını dinledik.  Çocukları Ohannes 1952-57 yılları arasında merkez ilkokulunda eğitim gördü.1953-1954 eğitim öğretim yılında 2.sınıfta numarası 485 idi. Kız kardeşi Efron ise okulun 1957-58 eğitim öğretim yılı öğrencilerindendi. 4-A sınıfında okuyan 120 nolu  Efron 10 yaşında idi. Sayan ailesi Seydişehir’den her zaman özlemle bahsetmektedirler. Burada Özkal, Eşen, Doğu, Ulutaş, Gülpınar, Aksakbağı, Zilanlı Aileleri başta olmak üzere çok güzel komşuluk, arkadaşlık ilişkileri olmuştu” dedi.Haber okunma sayısı: 1521

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ozguven-okulum-temiz-belgesi-aldi

Özgüven ‘Okulum Temiz’ belgesi aldı

24 Eylül 2020 Perşembe 17:35
ozguvende-ziller-pazartesi-caliyor

Özgüven’de ziller pazartesi çalıyor

15 Ağustos 2020 Cumartesi 22:41
endustri-meslek-lisesine-talep-artti

Endüstri Meslek Lisesi'ne talep arttı

11 Ağustos 2020 Salı 16:09
robotik-kodlama-kursu-aciliyor

Robotik Kodlama Kursu açılıyor

08 Ağustos 2020 Cumartesi 21:21

GÜNDEMDEKİLER

Konuk: Türk çiftçisi de Konya çiftçisi de mevcutla yetinecek kadar zengin değil

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi genel kurulunda üreticileri kahramanlar diye niteleyen Recep Konuk, salgının

Menâkıb-ı Dervîş Hâkî’de Seydişehir

“Makalat-ı Seyyid Harun”dan (Abdülkerim Bin Şeyh Musa,1554-55) yaklaşık altmış yıl sonra yazılmış

Su sorunu şehrin gündeminden çıksın

CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a seslenerek Seydişehir’de yaşanan su sorunun

Çevre düzenlemesi 120 günde tamamlanacak

Proje çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi alan Belediye Başkanı Mehmet Tutal, çevre düzenleme

Özgüven ‘Okulum Temiz’ belgesi aldı

İlçemizin önde gelen eğitim kurumlarından Özgüven Sistem Koleji, Seydişehir’de bir ilki gerçekleştirerek

Konya Şeker, 2020-2021 Pancar Alım Kampanyasını başlattı

Konya Şeker, 2020-2021 kampanya döneminde, fireli 3 Milyon 600 Bin ton pancar işleyecek ve işlenen pancardan da 460

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA