17 Şubat 2020 Pazartesi

şeker

Seydişehir’de eğitim gören gayrimüslim öğrenciler

seydisehirde-egitim-goren-gayrimuslim-ogrenciler

Osmanlı’dan Cumhuriyete Seydişehir kentinde gayrimüslim Rum ve Ermeni ailelerin varlığı bilinmekte. Bu ailelerin çocukları şehirde bulunan okullarda Osmanlı-Türk ailelerinin çocukları ile birlikte eğitim öğretim faaliyetlerinden faydalanmışlardı.
12 Aralık 2019 Perşembe 08:49

        Osmanlı’dan Cumhuriyete Seydişehir kentinde gayrimüslim Rum ve Ermeni ailelerin varlığı bilinmekte. Bu ailelerin çocukları şehirde bulunan okullarda Osmanlı-Türk ailelerinin çocukları ile birlikte eğitim öğretim faaliyetlerinden faydalanmışlardı.

        Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Tarihçi Ercan Arslan şu açıklamalarda bulundu:

“Seydişehir kentinde bulunan Rüştiye mektebi, Merkez İptidai Mektebi, Mustafa Necip Bey Mektebi, Numune Mektebi, Seydişehir Özek okulu, Seydişehir Merkez ilkokulu gibi eğitim kurumlarında kentteki gayrimüslim Ermeni ve Rum ailelerin çocukları da eğitim öğretim görmüşlerdi. Seydişehir Rüştiyesi’nde 16 Temmuz 1904 yılında ilk yıl talebelerinden Sova Ağa oğlu Yuvani Efendi 12 yaşında idi. Okulun 1906 yılı 1.sene öğrencilerinden bir tanesi de Cemır Ağa oğlu Mıgırdiç Efendiydi. Okulun 2 Temmuz 1911 yılı birinci sene Mihran Efendi ise 15 yaşında idi.öğrencilerinden Rayalon Efendi oğlu Karabet Efendi 13 yaşındaydı. İkinci yıl öğrencilerinden  Serob Ağa oğlu Artin Efendi idi. 24 Haziran 1912 yılı ilk sene öğrencilerinden  Hovaç Ağa oğlu Hristo Efendi 16 yaşındaydı. Üçüncü  sene öğrencilerinden Haçir Ağa oğlu 

        Seydişehir Merkez İptidai Mektebi 13 Ocak 1915 tarihinde 1.sene öğrencilerinden 162 numaralı İstidraki Efendi oğlu Hristo ‘nun doğum yeri Aydın Vilayeti’nin  Çal Kazası’nın Demirci Molla Hüseyin Mahallesi idi. Rapayan Efendi oğlu Miran Efendi ise Seydişehir doğumlu idi. Okul numarası 188 idi. Mustafa Necip Bey İptidaisi’nin  7 Haziran 1915 tarihli imtihan cetvelinde Hovaç Efendi’nin iki oğlundan  164 numaralı Niko Efendi 4.sene öğrencilerindendi. 16 yaşında idi. Diğeri ise üçüncü sene öğrencilerinden 165 numaralı Nikom Efendi idi. Seydişehir Numune Mektebi 1919 yılı  ikinci yıl öğrencilerinden 3 numaralı  Hovaç Efendi oğlu Filip Efendi 15 yaşında idi. Bu öğrenciler Kuran-ı Kerim, Tecvid, Malumat-ı Diniye derslerinden muaf tutulmuşlardı. Seydişehir kentindeki gayri müslim ailelerin o yıllarda kız çocuklarını okullara gönderdiklerine dair bir kayda ulaşmadık. Aynı yıllarda kentteki Osmanlı Türk ailelerinin ise kız çocuklarını eğitim öğretim haklarından mahrum etmediklerini mevcut okullardaki kız öğrencilerin varlığından biliyoruz” dedi.

        Tarihçi Arslan sözlerine devam ederek “Cumhuriyet Türkiye’sinde ise bu durum devam etti.1934-35 eğitim öğretim yılında Seydişehir Özek (merkez) Okulu üçüncü sınıf öğrencilerinden bir tanesi de 3 numaralı  Ohannes oğlu Bedros idi. Ohannes ailesi Seydişehir’e  sonradan gelmiş olan Manisa Ermenilerindendi. Bedros 1925 yılı Seydişehir doğumludur. Aile soyadı kanunu sonrasında önce Sepetçi, sonra Sayan soyadını almıştır. Bedros  Sayan uzun yıllar kentimizde terzilik yapmıştır. Eşi Beyşehir Ermenilerinden Şagat Hanım’dır. Sayan ailesiyle tanışma imkanım oldu. Kendilerinden Seydişehir’le ilgili anılarını dinledik.  Çocukları Ohannes 1952-57 yılları arasında merkez ilkokulunda eğitim gördü.1953-1954 eğitim öğretim yılında 2.sınıfta numarası 485 idi. Kız kardeşi Efron ise okulun 1957-58 eğitim öğretim yılı öğrencilerindendi. 4-A sınıfında okuyan 120 nolu  Efron 10 yaşında idi. Sayan ailesi Seydişehir’den her zaman özlemle bahsetmektedirler. Burada Özkal, Eşen, Doğu, Ulutaş, Gülpınar, Aksakbağı, Zilanlı Aileleri başta olmak üzere çok güzel komşuluk, arkadaşlık ilişkileri olmuştu” dedi.Haber okunma sayısı: 760

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

Takımlarımız haftayı mağlubiyetle kapadı

Konya Amatör Kümede temsilcilerimiz Seydişehir Belediyespor ve Seydişehirgücü bu hafta sonu oynanan maçlarda

Sinema salonu yeniden açıldı

Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın girişimleri sonucu uzun yıllar sonra ilçede yeniden sinema salonu açıldı.

Bölgesel kalkınma ve güç birliği toplantısı yapıldı

Bölgesel kalkınma ve güç birliğinin daha da kuvvetlendirilmesi için komşu ilçe yetkilileriyle yapılan

Mahmut Esat Ortaokulu Fen Laboratuvarı açıldı

İlçemiz Mahmut Esat Ortaokulu’nda kurulan Fen Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüpler

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüplerden biri de Seydişehir İttihad ve Terakki Kulübü idi.

Muaythai takımı madalya ile döndü

Seydişehir Belediyespor Kulubü Muaythai takımı 3-8 Şubat tarihleri arasında Nevşehir'in Kozaklı ilçesi ev

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA