tutal

24 Mart 2019 Pazar

MEB’de ‘Keyfi’ nöbet uygulaması

mebde-keyfi-nobet-uygulamasi

Seydişehir’de bazı okullarda okul müdürleri tarafından öğretmenlere uygulanan ‘keyfi’ nöbet uygulaması tepki topluyor.
02 Ocak 2019 Çarşamba 12:34

Seydişehir’de bazı okullarda okul müdürleri tarafından öğretmenlere uygulanan ‘keyfi’ nöbet uygulaması tepki topluyor.

16.12.2006 tarih ve 26378 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5. maddesinde aylık karşılığı ders görevi, "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesinde ise Ek ders görevleri belirlenmiştir.

1 Eylül 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren, ortaöğretim kurumlarında öğretmenlere nöbet görevi verilmesine ilişkin esaslarda:

• Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.• Hamile öğretmenlere, hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan itibaren bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

• Engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenler nöbet görevinden muaf tutulur. Ancak, engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlerden istekli olanların nöbetlerinin belirlenmesinde tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır.

• Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur.

• Sağlık raporu veya sağlık kurulu raporu ile nöbet görevini yapmak istemeyen öğretmenlere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ilgi (a) görüş yazısı doğrultusunda nöbet görevi verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda Milli Eğitim Bakanlığı’nca öğretmenlerin nöbet ile ilgili esasları ortada iken; öğretmenlerin “nöbet tutmama” ile ilgili herhangi bir yazılı talep ve istekleri olmadığı halde, okul müdürü herhangi bir “tebliğ-tebellüğ” olmaksızın sadece telefon mesajları ile “ben bu ay seni-dinlendireceğim- ve sana -nöbet yazmıyorum-” diyerek öğretmenlere okulda nöbet görevi vermemektedir.

Okul müdürü tamamen “keyfi” olan bu uygulaması ile hem öğretmenler arasında huzursuzluğa hem de öğretmenlerin maddi kaybına sebep olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumlarında hiçbir iş ve işlemde mevzuat dayanağı olmadan adım atılamayacağının altını çizerek şunu söylemek istiyorum; hiçbir mevzuat dayanağı olmayan “öğretmeni nöbette dinlendirme” uygulamasının uygulandığı okullardaki idareciler bir an evvel yaptıkları yanlıştan dönmesi gerekir aksi takdirde zan altında kalacak suç işlemiş olacaklardır.

Öte yandan okuldaki öğretmen ek ders çizelgeleri incelendiğinde öğretmenlere nöbet verilmediği için ek ders derslerinin eksik olduğu ortaya çıkar. Nöbet verilmeyen (okul müdürünce sözde “Dinlendirilen”) öğretmenlerin ismini okul panosuna asılıyor.Haber okunma sayısı: 1196

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEMDEKİLER

Belediye’den larva ile mücadele çalışması

Seydişehir Belediyesi vatandaşların yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmesini sağlamak amacıyla larva ile

Merkez İlkokulu’nda ebru sergisi açıldı

Merkez İlkokulu’nda Hamit İnan rehberliğinde hafta sonu kurs öğrencileriyle yaptıkları eserler sergilendi.

Esnaf Odası'ndan basın açıklaması

31 Mart 2019 da yapılacak olan yerel seçimler ile ilgili Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar

Çat’tan pazar yeri ziyareti

Bağımsız Seydişehir Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Çat seçim çalışmaları kapsamında pazar yerine

Muhtarlara vefa programı yapıldı

Sorgun ve Tutal Seydişehir’de bu zamana kadar görev yapmış ve yapmaya devam eden 200’ün üzerinde muhtarla,

Seydişehir’de ‘Adalet Ormanı’ oluşturuldu

Seydişehir’de Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “Ağaçlandırma ve

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
ABDULKADİR ÇAT 1